Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)
465. A Salgótarjáni Nyomdaipari Vállalat igazgatója bejelenti üzemének rendőri, illetve szovjet katonai felügyelet alá kerülését – Salgótarján, 1956. december 7. - 466. Jegyzőkönyv a Pásztói Járási Tanács Végrehajtó Bizottságának üléséről – Pásztó, 1956. december 7.
sem és elvi cél[om] is. Éppen Vasdobos [Pál] is bizonyíthatja, hogy milyen harcot vívtunk. [A] tanácstagság sorait is tisztázni fogjuk. Vannak nekünk már neveltjeink, akik kiállták a forradalom tűzkeresztségét és megértették a forradalom fejlődését. Azt mondom, hogy bármikor, bármelyik legyen az, ha a nép érdekének nem megfelelően célozza munkáját, biztos, hogy előbbutóbb oda kerül, ahová [a] Rákosi-rendszer került. Szűcs Ferenc: Ezt a havermentés dolgot visszautasítom! Nem ez az irányító, hanem hogy találjuk meg annak [a] módját, ami megfelelő a törvényességnek, [a] kormányhatározatnak, és hogy a rend, nyugalom a tovább megkezdett úton 620 haladjon. A megyei munkástanács működik, amely összefogja az üzemek, vállalatok munkástanácsait. [...] 621 [A] kormányhatározattal egyet kell érteni, és segítsük országos vagy helyi viszonylatban, ahol tudjuk, hogy [a] rend, [a] nyugalom [és a] normális élet teljes egészében helyreálljon! Tóth István: Minden pozíció létkérdés. Tőlem sem kérdezték meg, hogy a gyermekedet miből tartod el. Nyíltan beszélünk. A tanácstagok mintha nem nagyon éreznék a nép bizalmát. 1945 óta nem volt tiszta választás. Mi olyanok akarunk ezentúl lenni, akik felfogják a nép szavát. Kovács Gábor: Ha ezt elmondjuk, hogy ott vannak a régiek, már bennünket meg sem hallgatnak. Várhatunk még ezután valamit, amikor a nép akaratát nem néztük semmibe? A kormány részéről sem lehet félrelépés, hogy felszólítsák a nemzeti bizottságot a feloszlásra, még nem olyan erős a rend és a kormány. Én nem azért jövök, mert pozíciót akarok, de feltehetnénk a kérdést, hogy a párt - olyan, mint régen - nem működik, egy újabb párt van alakulóban. Mi eljöttünk, hogy megbeszéljük a nehéz helyzetből a kiindulópontot. 622 És e nagy, komoly tárgyalásnak ellentét lett a vége. Először is a nép akaratát kell figyelembe venni. Vasdobos Pál: Elvtársak! Az egésszel kapcsolatban annyit [szeretnék elmondani], hogy a forradalmi munkás-paraszt kormányt a forradalom szülte. Ez a kormány kifejezésre juttatja a munkásság és parasztság követeléseit. Programjában megtaláljuk azoknak a hibáknak a kijavítását, melyekért a parasztság évek óta szót emelt. Vonatkozik [ez] a tagosításra, tsz-szervezés[re], beadás[ra] és egyéb kérdésekre. Ez a kormány a munkásság érdekét is szem előtt tartja. Éppen ezért azt hiszem, hogy ennek a kormánynak [a] vezetői, bárki bármit is mond, garanciák arra, hogy olyan úton vezessék a politikai életet, amely a munkásság jobb életéhez és a szocialista Magyarország felépítéséhez vezet. Ezt azért tartom szükségesnek kihangsúlyozni, hogy foHelyesen: a már megkezdett úton. Egy teljességgel értelmezhetetlen mondat közlésétől tekintettünk el, mely így hangzik: Ez nem egy ellenálló autómat végez. Helyesebben: kilábalást. 389