Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

465. A Salgótarjáni Nyomdaipari Vállalat igazgatója bejelenti üzemének rendőri, illetve szovjet katonai felügyelet alá kerülését – Salgótarján, 1956. december 7. - 466. Jegyzőkönyv a Pásztói Járási Tanács Végrehajtó Bizottságának üléséről – Pásztó, 1956. december 7.

van] azt mondta, hogy [a] holnapi ülés lesz a döntő. Kérdést intézek felé, hogy hallgatta-e a kormány ezen határozatát? Hajlandók-e elfogadni vagy sem? 602 Tomis László: [A] megválasztásokkal 603 kapcsolatban Tóth megjegyezte, hogy nem tudnak róla a dolgozók. Nem tudom, hogy megvan-e a régi anyag. A választási munkálatokat a szervezési csoport intézte, presszió nem volt a tanácstagokkal kapcsolatosan. (Tanácstagokról van szó.) Megvan, hogy hány választópolgár adta le szavazatát. A választások körzetenként voltak, lehet, hogy míg a 4. választókörzet Csákvári [János]t választotta, ad­dig az ötös egy másik személyt. Azért néz ki így a kérdés. Tóth István: Én rádiót nem hallgattam, mert nincs is, nem is volt időm ezt hallgatni, csak egyes személyektől értesültem [a történtekről]. Kedves Szűcs [Ferenc] elvtárs! Nem felel meg a valóságnak, hogy minden szerv fel van oszlatva. Szíves tudomására adom, hogy Cser Gyula - szíves­kedjék közvetlen kapcsolatba kerülni vele -, egyedül [az] ő kívánságára ült össze úgy a nemzeti bizottság, mint megyei munkástanács. Kérdeztem, hogy hogyan áll a helyzet. Már kifogásolták addig is, hogy nemzeti bizott­ságként működtünk, és utasítottak, hogy munkástanácsnak nevét 604 vegyük fel. Ezek pedig nincsenek feloszlatva. [A] másik [kérdés], hogy működik[-e] a munkástanács megyei csúcsszervezete, hogy működhet-e vagy sem a me­gyei munkástanács. Szíves figyelmébe ajánlom a választójogi törvényt, amelynek alapján bármelyik személy visszahívható, ha a lakosság úgy látja, hogy feladatát nem megfelelően látja el. Hogy csak most ülünk össze erről tárgyalni, [arról] nem is mi tehetünk, hanem a járási vb vezetősége, mert há­rom héttel ezelőtt történt, ezt húzták [idáig]. Halasztották, mert számításba vették, hogy fel lettünk szólítva. A munkástanács nincs felszólítva, de min­dig van egy törvény által elismert szerve, ami még mindig tovább működik, amely jelen politikai helyzetben nem fog bekövetkezni. Bizalmatlanságot fe­jezünk ki, mert [az ügy] azért lett húzva-halasztva, hogy [a] kormányren­delkezések alapján maradjon minden a régiben. Aki ezt akarja, vállalni [a] kell a felelősséget! Itt jómagam éppen eleget tettem azért, hogy rend legyen, ezt mi csináltuk meg. Nincs szereplési viszketegségem, és egyet akarunk: rendet és nyugalmat, hogy ne történjen meg, hogy egy tizenöt éves lányba lőjenek bele. Ne legyen 605 meg, hogy a járási tanács és járási pártbizottság felfegyverkezzen! Ha nem lett volna meg ez a szerv, amik vagyunk, meg kellett volna alakítani magunknak. A kormány rádióközleményben is közzétett határozatára, illetve annak hatására Id. a 451. számú dokumentumot és a hozzáfűzött lábjegyzetet. Értsd: a tanácsválasztásokkal. Azaz: hogy a munkástanács nevet. Helyesen: Ne történjen meg. 385

Next

/
Oldalképek
Tartalom