Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

282. A Salgótarjánban állomásozó szovjet haderő parancsnoka tárgyalásra hívja a véglegesen megválasztott munkástanácsok küldötteit – Salgótarján, 1956. november 15.

Salgótarján, 1956. november 15. Salgótarjáni Katonai Parancsnokság Salupin alezredes 27 Egyoldalas, nyomtatott röplap. - NML PA 33. f. l.fcs. 3. ő. e. 282. A Salgótarjánban állomásozó szovjet haderő' parancsnoka tárgyalásra hívja a véglegesen megválasztott munkástanácsok küldötteit Salgótarján, 1956. november 15. Meghívó A Salgótarjánban állomásozó szovjet haderő parancsnoka a véglegesen meg­választott munkástanácsok küldötteit 28 november hó 16-án, pénteken, d[él]­e[lőtt] 10 órakor fogadja a városi katonai parancsnokság épületében (laktanya). Ld. még a 287. számú dokumentumot és a 276. számú dokumentum lábjegyzetét. A november 13-ai munkástanácsküldöttek acéiárugyári tanácskozásán hozott ha­tározat végrehajtásáról jelenleg annyit tudunk, hogy az eredetileg kitűzött határ­napon, tehát november 15-én, a salgótarjáni Bányakaszinó épületében megkez­dődtek a tárgyalások a november 5-éről 6-ára virradóan leváltott (elzavart) Nóg­rád Megyei Ideiglenes Forradalmi Nemzeti Bizottság, az ezt követően puccsal ha­talomra került Nógrád Megyei Munkás-Paraszt Forradalmi Bizottság és a fővá­rosból kiküldött kormányösszekötő - valószínűleg Gyenes Antal - között. Az ülést Lassan József, a Bányatröszt hivatali munkástanácsa igazgatótanácsának el­nöke vezette le, s ott eddigi ismereteink szerint csak abban történt megegyezés, hogy Sartoris Kálmánt visszahelyezik a Bányatröszt élére - Id. a 324. számú doku­mentumot -, illetve részlegesen megtörténik a munka felvétele az iparmedence üzemeiben. (1956 Nógrád megyei kronológiája és személyi adattára. 31. p.) Az eddig feltárt források arról sehol sem tesznek említést, hogy a november 13-ai ha­tározat értelmében akár a november 15-ei, akár a jelen dokumentumban jelzett november 16-ai összejövetelen megtörtént volna az a választás, amelynek ered­ményeként a két rivalizáló megyei szervezet helyett felállt volna egy új, mindkét fél által elfogadható összetételű megyei irányító testület. A számtalan közvetett utalásból és a rendelkezésünkre álló egyetlen közvetlen forrásból arra a következ­tetésre jutottunk, hogy a tárgyalások eredményeként a Nógrád Megyei Munkás­Paraszt Forradalmi Bizottság beszüntette tevékenységét. Ezt alátámasztja a me­gyei nemzeti bizottság felhívása is, amelynek első mondata így szól: „...a novem­ber 5-én éjjel törvénytelenül létrejött munkás-paraszt bizottság a mai napon lemondott." 33

Next

/
Oldalképek
Tartalom