Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)
279. A BM Országos Rendőrkapitányság központi ügyeletesének összefoglaló jelentése a Nógrád megyei eseményekről – Budapest, 1956. november 15.
279. A BM Országos Rendőrkapitányság központi ügyeletesének összefoglaló jelentése a Nógrád megyei eseményekről Budapest, 1956. november 15. Adta: Cseri hadnagy, Balassagyarmat. Tekintettel arra, hogy Salgótarjánnal kapcsolatot felvenni nem tudtam, így a balassagyarmati városi osztállyal beszéltem. Közlése alapján általában Balassagyarmaton csend és rend van. Semmi érdemlegeset jelenteni nem tud. A dolgozók 70%-a Balassagyarmaton dolgozik. Balassagyarmaton a vonatok nem járnak. Összesen eddig egy tehervonat jött el Budapestre. Szedtek össze lőszert és fegyvert, azonban azoknak számát megmondani nem tudja. Az 5003-as számú rendeletet 20 Balassagyarmaton végrehajtották. Hogy Salgótarjánban vannak-e ávéhások, azt nem tudja. Tudomása szerint Salgótarjánban is csend van. A parasztság dolgozik, a szántás és vetés folyik. A tsz-ek Balassagyarmaton nem oszlottak fel. Az egész városban felvásárlási láz van, főképpen a vidéki parasztság részéről. A parasztok mindent vesznek, amit pénzért kapni lehet. Szökött rabot nem fogtak el, lövöldözések a városban nincsenek, fosztogatások nem fordultak elő. A járőrözéseket a rendőrség a határőrséggel közösen végzi. A régi nemzetőrség még fennáll. Folyó hó 15-én hajnali 3.20 órakor Salgótarjánból Szabó Gábor alezredes és Szabó [István] r[endőr] őr[na]gy, a megyei főosztály (volt?) vezetője telefonon felhívták és rendkívül izgatott hangon közölték, hogy az éjféli órákban úgy személy szerint őket, mint a rendőrség valamennyi tagját, valamint a nemzetőrséget a szovjet csapatok egész durva módon lefegyverezték. 21 Én megkérdeztem őket, hogy véleményük szerint ez miért történt. Közölték, hogy Salgótarján egész munkássága azon az állásponton volt, hogy nem ismeri el a Kádár-kormányt, és kéri a szovjet csapatok azonnali kivonulását az országból. Ehhez a véleményhez az ő vezetésükkel működő rendőrség is csatlakozott, sőt esetenként kezdeményezőként is léptek fel úgy, hogy a [salgó]tatjáni munkásság teljes mértékben a rendőrség mögött állt. Ezek után nem garantálják Salgótarján város, de általában az egész megye közbiztonságát, mert feltehetően felkelésre, sőt fegyveres ellenállásra is kerülhet sor. Kéri, hogy ezen közlését azonnal közöljem feletteseimmel. (Folyó hó 15-én 3.30 órakor jelentettem Fazekas rfendőr] őr[na]gy elvtársnak.) Ld. a 274. számú dokumentum harmadik lábjegyzetét. A szovjet csapatok Salgótarjánban történő megjelenésének előzményeire Id. a 276. számú dokumentum lábjegyzetét. 30