Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

277. A Vasötvözetgyár dolgozói megvitatják a Salgótarjáni Acélárugyár november 13-ai ülésén történteket, s tiltakozásra szólítanak fel a magyarok állítólagos külföldre hurcolása ellen – Salgótarján, 1956. november 14.

Vasötvözetgyár dolgozói is szolidaritással fejezik ki úgy a Nógrád megyei, mint a borsodi ossz [es] üzemek dolgozóinak elhatározását. 15 Kiegészítésképpen a dolgozók rádióértesítésen keresztül vett értesülések alapján [megjegyzik, hogy] az ún. magyar kormány annak érdekében nem tesz semmit, hogy megakadályozná azt 16 a sok magyar ifjú hazafinak a ki­hurcolását, melyet 17 az oroszok ugyanúgy hurcolnak ki, mint az 1945-ös há­borúban. A Magyar Vasötvözetgyár dolgozói felhívást intéznek Nógrád, Borsod, valamint az ország összes dolgozó népéhez, hogy tiltakozásukat fejezzék ki az ideiglenes kormánynál, hogy magyar hazafiakat egyáltalán ne hurcolhas­sanak ki. Magyar Vasötvözetgyár dolgozói Hitelesítés nélküli féloldalas, gépelt tisztázat. - NML PA 33./. l.fcs. 5. ő. e. szati Üzemek, az Ózdi Szénbányászati Tröszt és a Borsodnádasdi Lemezgyár For­radalmi Munkástanácsai aláírásaikkal erősítettek meg. Ebben kijelentették, „hogy Ózd és környéke nem akar sem kapitalista, sem rákosista restaurációt [...], [csak] biztosí­tékot követelnek arra vonatkozóan, hogy a múlt diktatúrára felépített politikája soha ne térhessen vissza." A biztosítékokat a következőkben látták: „Nagy Imre álljon a kor­mány élére! [..JA szovjet katonai alakulatok azonnal szüntessék meg a tüzet, tárgyalások alapján kezdjék meg a levonulásukat hazánk területéről! [...] A rend fenntartását [..Ja fegyveres munkáskarhatalom vegye át. Utasításokat, rendeleteket csak a dolgozó nép által demokratikusan választott szervek adjanak ki, megyei és országos szinten is! [..JA meg­hirdetett [...] semlegesség követelményeinek megfelelően a felelős Nemzeti Egységkor­mány kezdjen azonnal tárgyalásokat eddigi gazdasági, katonai és politikai szerződéseink felülvizsgálásáról! [...] Követeléseink teljesítéséig Ózd és környékének munkássága a fe­nyegető éhínséggel is szembenézve, igazságának biztos tudatában, továbbra is megtagadja a munka felvételét (habár a munka felvételéhez szükséges műszaki feltételeket biztosítot­tuk, és a bánya dolgozói a világításhoz, a polgári lakosság ellátásához és a munka beindítá­sához legszükségesebb szenet biztosítják), bízva abban, hogy laz] országunk sorsáért iga­zán aggódó felelős vezetők megértik: a magyar nép jogos követeléseit előbb-utóbb teljesíteni kell, és megértik: Ózd és környéke igaz ügy mellett állt." (Borsod-Abaúj-Zemplén Me­gyei Levéltár XXV. 3. B. 1517/1957. Berencsi Albert és Balázs András pere.) 15 Helyesen: szolidaritásukat fejezik ki úgy a Nógrád megyei, mint a borsodi összes üzemek dolgozóinak elhatározásával. 16 Helyesen: annak. 17 Helyesen: akiket. 28

Next

/
Oldalképek
Tartalom