Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-OS forradalom Nógrád megyei okmánytára II/1. 1956. október 24–november 13. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 31. (Salgótarján, 2001)

144. Az Észak- és Kelet-magyarországi Nemzeti Tanács ülésére utazó megyei küldöttek részére kiállított menetlevél – Salgótarján, 1956. november 2. - 145. A megyei nemzeti bizottság küldöttei ismertetik az Észak- és Kelet-magyarországi Nemzeti Tanács határozatát – Salgótarján, 1956. november 2.

Ennek érdekében Észak- és Kelet-Magyarország megyéi, Miskolc megyei jogú város és a Nehézipari Műszaki Egyetem nemzeti tanácsai a következő határoza­tot hozzák: I. 1956. november 2-án megalakult az Észak- és Kelet-magyarországi Nemzeti Ta­nács. (Továbbiakban: nemzeti tanács) A nemzeti tanács székhelye: Miskolc, Nehézipari Műszaki Egyetem. A nemzeti tanácsban a következők vesznek részt: Békés, Borsod, Heves, Nóg­rád és Szolnok megyék, továbbá Miskolc megyei jogú város és a Nehézipari Műszaki Egyetem. 1. Azonosítjuk magunkat a szabadságharc célkitűzéseivel. Valljuk, hogy a sza­badságharc hősi forradalmi küzdelem volt. Egyetértünk [a] Dunántúli Nem­zeti Tanács megalakulásával, mellettük állunk, és meggyőződésünk, hogy egyet akarunk, mert a Dunántúli Nemzeti Tanács éppen úgy hazánk népei­nek forradalmi erőit egyesíti, mint a most megalakult Észak- és Kelet-ma­gyarországi Nemzeti Tanács. Véleményünk szerint a legrövidebb időn belül létre kell hozni az Országos Nemzeti Tanácsot. 2. A nemzeti tanács felhívja Csongrád, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár me­gyéket, továbbá Szeged és Debrecen megyei jogú várost, hogy csatlakozza­nak célkitűzései[nk]hez. 3. A nemzeti tanács szervezete a következő: a) A részt vevő megyék, illetve [a] megyei jogú városok a nemzeti tanácsba három-három tagot küldenek. b) A nemzeti tanács ügyeit vezető testületként egy választott elnök, elnökhe­lyettesek és [egy] titkár látja el. A részt vevő megyék és megyei jogú váro­sok egy-egy elnökhelyettest küldenek ki. 4. A nemzeti tanács célkitűzéseinek megvalósítását a fegyveres erők támasztják alá. Ezek parancsnokai kijelentik, hogy minden körülmények között a nép érdekeit szolgálják, megvédik a forradalom vívmányait és mindig a Nemzeti Tanáccsal egyetértésben járnak el. A fegyveres erőket a honvédség, a nem­zetőrség és a rendőrség alkotja. A forradalom végső győzelméig ezek egysé­ges katonai vezetés alatt állnak. [II.] 279 5. A nemzeti tanács viszonya a kormányhoz: a) A Nagy Imre által vezetett kormányt elismerjük és támogatjuk. b) Követeljük a szakminiszterek között lévő egyes kompromittált személyek és a nem szakember miniszterek sürgős leváltását! Helyettük a szakmák vezetői és a dolgozók kívánsága által megjelölt egyének bízandók meg. 279 Az eredeti dokumentumból hiányzik a II. tartalmi egység kezdőpontjának jelölése. A szöveg második része valószínűleg ott indulhat, ahol mi jelöltük. 213

Next

/
Oldalképek
Tartalom