Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-OS forradalom Nógrád megyei okmánytára II/1. 1956. október 24–november 13. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 31. (Salgótarján, 2001)

50. Jegyzőkönyv a Ludányhalászi Forradalmi Bizottság választásáról, a tanácsi vezetők leváltásáról és a tanácstestület átalakításáról – Ludányhalászi, 1956. október 29.

50. Jegyzőkönyv a Ludányhalászi Forradalmi Bizottság választásáról, a tanácsi vezetők leváltásáról és a tanácstestület átalakításáról Ludányhalászi, 1956. október 29. Jegyzőkönyv Készült Ludányhalászi községben, 1956. év október hó 29. napján, a forradalom napján. A pesti forradalom ereje Ludányhalászi dolgozó népét is magával ragadta. A falu dolgozóinak elkeseredettsége a múlt hibás államvezetésével szemben októ­ber 29-én jutott elemi erővel kifejezésre. A községi forradalmi tanács az alábbi­akban számol be a forradalom napjáról: Október 29-én reggel 6 órára a falu dolgozóinak jelentős része, mintegy száz ember gyűlt össze röpgyűlésre. A röpgyűlésen megválasztották a falu ideigle­nes forradalmi bizottságát, amelyet felkértek arra, hogy képviselje a falut a járás alakuló forradalmi gyűlésén. A választás azokra a dolgozókra esett, akik bírták a nép bizalmát. Ezek a következők voltak: Id. Süllei Pál, Puszta Vilmos, Puszta Ferenc kisp., Puszta Tibor, Baksa Imre if}., Mester József, Puszta János bányász, ifj. Puszta András kűri és Puszta István. Befejezésül megállapodtak abban, hogy este 6 órakor községi nagygyűlésen ta­lálkoznak ismét. A forradalmi átalakulást az esti nagygyűlés jelentette. A nagygyűlést id. Sül­lei Pál nyitotta meg, és felkérte Puszta Istvánt, [az] ideiglenes forradalmi bizott­ság elnökét, hogy számoljon be küldetésük eredményéről. A beszámoló 115 a gyűlést a megalakult járási forradalmi tanács útmutatásai alapján vezette le. A gyűlés kezdetén szavazás alá került a reggel megválasztott ideiglenes forradal­mi bizottság megerősítése. A népgyűlés - Puszta Tibor kivételével - közfelkiál­tással, nagy lelkesedéssel az ideiglenes forradalmi bizottságot megerősítette tisztségében. A beszámoló ismertette a forradalmi bizottság feladatát, elsődleges köteles­ségeként emelte ki a falu rendjének és nyugalmának biztosítását. A falu további rendje és nyugalma megkövetelte, hogy a forradalmi bizottság álljon elő azzal a javaslattal, hogy a falu élén álló, a nép bizalmát vesztett vezetőket leváltsa. így került szavazás alá a tanács vezetőségé [nek ügye]. A nagygyűlés egyhangúlag követelte Bevíz Tibor és Tóth Ferencné (titkár és elnök) azonnali leváltását, ugyanakkor élesen elítélte a nagygyűlés Takács Imre csúcstitkárt [is], különösen a legutóbbi időben tanúsított bűnös magatartásáért. Miután a nagygyűlés egy­hangúlag leváltotta a tanács vezetőségét, megválasztotta az új vezetőséget. A 115 Vagyis Puszta István. 101

Next

/
Oldalképek
Tartalom