Társadalmi konfliktusok. Salgótarján, 1989. június 15-18. - Rendi társadalom, polgári társadalom 3. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 16. (Salgótarján, 1991)
IV. MODERNIZÁCIÓ ÉS TÁRSADALOM. KONFLIKTUSOK A MODERNIZÁCIÓS FOLYAMAT SORÁN A 18-19. SZÁZADBAN - 2. Hadas Miklós: Látens konfliktusok és konfliktuskezelési technikák. (Adalékok egy sváb község belső tagolódásának és szimbolikus harcainak vizsgálatához)
Összefoglalva tehát azt mondhatjuk, hogy a bólyi társadalom középrétege egységes származású, egysége* habitusmaggal és életvitel-centrummal rendelkező tényleges közösségként írható le, melynek tagjai többé-kevésbé egységes becsülettel, önbecsüléssel valamint társadalmi megbecsüléssel (presztízzsel) bírnak. Egységes életvitel-centrumuk a tradíciók és a közös múlt által behatárolt és meghatározott, nagy valószínűséggel egymás között házasodnak, továbbá bizonyos hatalmi jogokat (helyi közigazgatás) monopolizálni igyekeznek. Ezért - Max Weber fogalmát fölhasználva - e középréteget származási rendként definiálhatjuk. Emellett azonban figyelembe kell vennünk azt is, hogy a munkamegosztás által kondicionált habitus-variációk közvetítésével a származási rend bel : sőleg differenciálódik, és két rendies jellegű (azaz számos vonatkozásban rendi sajátosságokat mutató) életstílus csoporttá alakul. A két, ideáltipikusan leginkább hivatásrendként definiálható csoport tevékenység- és stratégiarendszere egymáshoz viszonyított, egymás által kölcsönösen meghatározott. Mindezzel pedig - amellett, hogy a habitus-fogalmat megtartottuk és tovább differenciáltuk - a Bourdieu által kizárólagosan használt osztály-fogalom mellé bevezettük az osztályoktól eltérő, tényleges illetve kvázi-tényleges közösségek jelölésére szolgáló integrációs egység, a rend fogalmát. 231