Társadalomtörténeti múdszerek és forrástípusok. Salgótarján, 1986. szeptember 28-30. - Rendi társadalom, polgári társadalom 1. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 15. (Salgótarján, 1987)

V. HIERARCHIA, BÜROKRATIZÁLÓDÁS ÉS MOBILITÁS A 18-19. SZÁZADBAN - 1. Benedek Gábor: A minisztériumi tisztviselők mobilitása a dualizmus idején

396 a megyei indíttatású csoport tagjaival. A fiatalabb nemzedékhez tartozó. 13 tisztviselőit egyéni pályája alapján nem lehetne besorolni, jóllehet ketten is viseltek képviselői mandátumot (ifj. gr. Zichy József és Bay György). Az 5 esetükben az apák pályafutása ad némi eligazítást: a 13 apából 8-an maradtak hivatalnokok a világosi fegyverletétel után. Ami pedig a birtokviszonyokat illeti, az idősebbek között 2, a fiatalabbak sorában 8 közép- és nagybirtokost találunk. Az elmondottakból látható, hogy a politikusok csoportjához hasonlóan az átvett hivatalnoki gárda előzményei, gyökerei is visszanyúlnak a reformkorba. S ez ha nem is válaszolja meg, de mindenképpen másodlagossá teszi a kérdést, hogy volt-e az adott tisztviselők családjának korábban birtoka. A hivatali nemesek jövedelmét vizsgálva, elszórt adatok alapján megállapítható, hogy a gazdálkodás haszna messze elmaradt az állami állásból húzott fizetés mögött, amiből nyilvánvalóan következik, hogy az esetleges birtok elvesztése a hivatalnok dinasztiákat nem taszította hanyatlásba.

Next

/
Oldalképek
Tartalom