Komjáthy Miklós: Az osztrák-magyar monarchia közös minisztertanácsa (kormányzattörténeti és irattani vázlat) (Budapest, 1966)

A közös minisztertanács kialakulása - III. A kiegyezési tárgyalások kezdete. A trónbeszéd a pragmatica sanctiora hivatkozik

ság két legerősebb politikai tényezőjének alkotmányos törekvései irá­nyában kellett engedményeket tenni, A csaknem két évtizedes abszolutis­ta uralom s az osztrák-német nagyburzsoázia és a magyar birtokos osz­tályok kompromisszumából született meg az a politikai-kormányzati be­rendezés, amely Ausztria-Magyarország élete utolsó fél évszázadának ke­reteit megszabta. A bel- és külpolitikai helyzet egy adott pillanata tette lehető­vé a Monarchia akkor legerősebb tényezőinek kompromisszumát. A muló pillanat szüksége követelte, hogy sietve oldják meg a problémákat, még­pedig ugy, ahogy a.ténylegesen egyezkedő felek érdekeinek a legjobban megfelelt, A 48-as forradalom vérbefojtásával nyitva maradt problémákat felülről lezárta. Szükségképpen kellett gyors megoldáshoz folyamondi, hisz az idő múlása az erőviszonyok lényeges, a kiegyezést illuzórius­sá tevő eltolódását, hozhatta. A kiegyezés sajátos, politikai és tár­sadalmi feltételei, a nagy kérdések /mint a nemzetiségi és a szociális kérdés/ válaszolatlanul hagyásával, önmagukban hordták a súlyos, később sok bajt, végső soron a Monarchia szétesését okozó ellentmondások csi­ráját. A sietség azonban még az egyezkedő felek szempontjából is túl­zott volt, ami a kiegyezés immanens bajait és nehézségeit csak fokoz­ta, 5 A kiegyezés fél évszázadra szabta meg a XIX-XX. század forduló­ja egyik számottevő, európai hatalmasságának belső fejlődését és kife­lé való érvényesülését. Éppen a pillanat - természetesen, a történelem pillanatáról, esztendőkről van szó - jelentősége kivánja meg, hogy részletesebben szóljak a kiegyezés létrejöttéről, főképp a kiegyezés létrejöttének azokról az elemeiről, amelyek a legfelső szintű ügyinté­zés alapvető tényeit meghatározták. III A trónbeszéd, amellyel a király az 1865. december 14-re Pestre összehívott országgyűlést megnyitotta, volt a bevezetője a kiegyezést tető alá hozó tárgyalások utolsó szakaszának. Az uralkodó a pragmatica sanctioban jelölte meg azt a közös ala­pot, amelyen egyfelől a jogeljátszás, másfelől a jogfolytonosság elvét valló felek találkozhatnak, "Jogvesztés egy részről, merev jogfolyto­nosság más részről, kiegyenlítésre nem vezethetnének" mondotta. Már ez az alapvető dokumentum világosan megjelölte a két kívánalmat, amely­nek figyelembevétele nélkül nem jöhet létre az uj poltikai berende­zés, s amely két kívánalmat a pragmatica sanctio - a trónbeszéd szerint - a maga korában,.ki is elégített, A pragmatica sanctio ui. egyfelől. "Magyarországnak és az ahhoz kapcsolt részeknek közjogi és belkormány­zati önállóságát biztosította 11 , másfelől pedig azzal, hogy kimondotta az Uralkodó Ház kormányzása alatt álló országok és tartományok "fel­oszthatatlan és elválhatatlan együttmaradását", "ezek összegének nagy­hatalmi állását" bástyázta körül.

Next

/
Oldalképek
Tartalom