Dancs Istvánné: Dokumentumok a magyar közoktatás reformjáról 1945-1948 (Források a magyar népi demokrácia történetéhez 3. Budapest, 1979)
1945 II. A DEMOKRATIKUS PÁRTOK, TÁRSADALMI SZERVEZETEK JAVASLATAI AZ OKTATÁS SZELLEMÉNEK DEMOKRATIZÁLÁSÁRA, AZ OKTATÁS FELTÉTELEINEK JAVÍTÁSÁRA
A debreceni Nemzeti Bizottság szívvel-lélekkel a tett indítvány mellett áll, mert a tervezett kollégium létesítése a Nemzeti Bizottság meggyőződése szerint az egyetem demokratikus szellemben való további építésének biztos alapját fogja szolgálni, s nemcsak szociális szempontból, hanem a magasabb fokú közoktatás, az általános kultúra és a nemzet egyetemességének érdekében kívánatos, hogy mielőbb megvalósíttassák az indítványozott kollégium létesítése. A vidéki egyetemi hallgatók lakás-, élelemhiány és más szempontok miatt nem tudják látogatni az egyetemi előadásokat, és félő, hogy az egyetemet végző ifjúság egy része nem teljes tanulmányi felkészültséggel fog majd az egyetem falai közül kikerülni. Felelősségre azonban aligha lehet vonni a tanulóifjúságot addig, amíg nem adjuk meg a lehetőséget nekik arra, hogy az egyetemi tanulmányaik ideje alatt tényleg fent is tudják tartani magukat az egyetem székhelyén. A Nemzeti Bizottság meggyőződése szerint az egyetemi kollégium megszervezése és felállítása elsősorban a kultuszkormány feladata, s evégből felterjesztést intéz a magyar vallás- és közoktatásügyi miniszter úrhoz ennek mielőbbi megvalósítása érdekében, de amellett elsőrendűen fontosnak véli a társadalmi gyűjtés megindítását és általában ennek a kérdésnek állandóan felszínen való tartását. Evégből a Debreceni Nemzeti Bizottság küldöttséget alakít, amelynek tagjaiul felkéri a Kisgazdapárt részéről: Csősz Lászlót, .a Magyar Kommunista Párt részéről: Lada Ferenc, a Nemzeti Parasztpárt részéről: dr. Kondor Imre, a Polgári Demokrata Párt részéről: Dusicza Ferenc, a Szociáldemokrata Párt részéről: Kosa Győző nemzeti bizottsági tagokat, illetve debreceni lakosokat, míg a küldöttség elnöki teendőinek ellátására az indítványt tevő Radó István nemzeti bizottsági tagot kéri fel. Felhívja a Debreceni Egyetemi Kört (D.E.K), hogy ebbe a küldöttségbe két tagot jelöljön meg. Kimondja a Nemzeti Bizottság, hogy a jelen határozatot hasonló szellemű állásfoglalás végett megküldi a magyarországi egyetemi városok Nemzeti Bizottságainak is. Miről a magyar vallás- és közoktatásügyi miniszter urat a jelen jegyzőkönyvi kivonat egy példányának csatolásával külön felterjesztés útján a debreceni Tudományegyetem Tanácsát, a Debreceni Egyetemi kört (D.E.K), budapesti, szegedi, a pécsi és soproni Nemzeti Bizottságokat, a kiküldött bizottságot: Radó István küldöttségi elnök úr útján jkvi úton értesíti. K.m.f. dr. Juhász Nagy Sándor s. k. a Nemzeti Bizottság elnöke Másolat. — UMKL VKM III. 1945-67 004. A felhívást megküldték az egyetemi városok Nemzeti Bizottságainak. A közölt iratot a pécsi Nemzeti Bizottság terjesztette fel, egyetértőleg, a VKM-hez. (Uo.)