Dancs Istvánné: Dokumentumok a magyar közoktatás reformjáról 1945-1948 (Források a magyar népi demokrácia történetéhez 3. Budapest, 1979)

1945 II. A DEMOKRATIKUS PÁRTOK, TÁRSADALMI SZERVEZETEK JAVASLATAI AZ OKTATÁS SZELLEMÉNEK DEMOKRATIZÁLÁSÁRA, AZ OKTATÁS FELTÉTELEINEK JAVÍTÁSÁRA

A debreceni Nemzeti Bizottság szívvel-lélekkel a tett indítvány mellett áll, mert a tervezett kollégium létesítése a Nemzeti Bizottság meggyőződése szerint az egyetem demokratikus szellemben való további építésének biztos alapját fogja szolgálni, s nemcsak szociális szempontból, hanem a magasabb fokú közoktatás, az általános kultúra és a nemzet egyetemességének érdekében kívánatos, hogy mielőbb megvaló­síttassák az indítványozott kollégium létesítése. A vidéki egyetemi hallgatók lakás-, élelemhiány és más szempontok miatt nem tudják látogatni az egyetemi előadásokat, és félő, hogy az egyetemet végző ifjúság egy része nem teljes tanulmányi felkészült­séggel fog majd az egyetem falai közül kikerülni. Felelősségre azonban aligha lehet vonni a tanulóifjúságot addig, amíg nem adjuk meg a lehetőséget nekik arra, hogy az egyetemi tanulmányaik ideje alatt tényleg fent is tudják tartani magukat az egyetem székhelyén. A Nemzeti Bizottság meggyőződése szerint az egyetemi kollégium megszervezése és felállítása elsősorban a kultuszkormány feladata, s evégből felterjesztést intéz a magyar vallás- és közoktatásügyi miniszter úrhoz ennek mielőbbi megvalósítása érde­kében, de amellett elsőrendűen fontosnak véli a társadalmi gyűjtés megindítását és általában ennek a kérdésnek állandóan felszínen való tartását. Evégből a Debreceni Nemzeti Bizottság küldöttséget alakít, amelynek tagjaiul felkéri a Kisgazdapárt részéről: Csősz Lászlót, .a Magyar Kommunista Párt részéről: Lada Ferenc, a Nemzeti Parasztpárt részéről: dr. Kondor Imre, a Polgári Demokrata Párt részéről: Dusicza Ferenc, a Szociáldemokrata Párt részéről: Kosa Győző nemzeti bizottsági tagokat, illetve debreceni lakosokat, míg a küldöttség elnöki teendőinek ellátására az indítványt tevő Radó István nemzeti bizottsági tagot kéri fel. Felhívja a Debreceni Egyetemi Kört (D.E.K), hogy ebbe a küldöttségbe két tagot jelöljön meg. Kimondja a Nemzeti Bizottság, hogy a jelen határozatot hasonló szellemű állás­foglalás végett megküldi a magyarországi egyetemi városok Nemzeti Bizottságainak is. Miről a magyar vallás- és közoktatásügyi miniszter urat a jelen jegyzőkönyvi ki­vonat egy példányának csatolásával külön felterjesztés útján a debreceni Tudomány­egyetem Tanácsát, a Debreceni Egyetemi kört (D.E.K), budapesti, szegedi, a pécsi és soproni Nemzeti Bizottságokat, a kiküldött bizottságot: Radó István küldöttségi elnök úr útján jkvi úton értesíti. K.m.f. dr. Juhász Nagy Sándor s. k. a Nemzeti Bizottság elnöke Másolat. — UMKL VKM III. 1945-67 004. A felhívást megküldték az egyetemi városok Nemzeti Bizottságainak. A közölt iratot a pécsi Nem­zeti Bizottság terjesztette fel, egyetértőleg, a VKM-hez. (Uo.)

Next

/
Oldalképek
Tartalom