Horváth Rita: A magyarországi zsidók Deportáltakat Gondozó Országos Bizottsága (DEGOB) története - Magyar Zsidó Levéltári Füzetek 1. (1997)

I. fejezet A magyarországi zsidóság segélyezésének megindulása a Holocaustot követően. (A Magyarországi Zsidók Deportáltakat Gondozó Országos Bizottsága [DEGOB] létrejötte)

vezetőre vonatkozó adatokat megküldje.44 Ebben az esetben maga a dátum bír nagy jelentőséggel, hiszen más forrásokból tudjuk, hogy az OZsSB 1945. augusztus 31- én alakult meg, és a DEGOB-bal való kapcsolatáról ekkor még feltehetően javában folytak a tárgyalások. A mai történeti kutatásnak a háborút közvetlenül követő korszak eseményeinek feltárásakor sok nehézséggel kell szembenéznie. A téma természetéből következő, fentebb már vázolt belső nehézségeken felül, magán a történeti kutatáson kívül álló okok is komoly kutatási nehézségeket okoztak és okoznak. Az egyik ilyen ne­­hézség, hogy a korszakra vonatkozó források jelentős része elpusztult, másik része pedig hosszú évtizedeken keresztül nem volt hozzáférhető a történettudomány szá­­mára. Például a magyarországi zsidóság háború utáni talpraállításában központi szerepet játszó Joint iratainak, a szervezet 1952-es magyarországi betiltását kö­­vetően, egyik részét megsemmisítették,45 46 másik részét pedig zárolták. Az 1989-es rendszerváltást követően ilyen zárolt dokumentumok kerültek az Országos Levél­­tár tulajdonába, az Államvédelmi Hatóság Belügyminisztériumban őrzött iratai kö­..1 46 ZUl. A kutatási nehézségekhez az is szervesen hozzátartozik, hogy a ,,belső” források (ebben az értelemben hitközségi/felekezeti, illetve ezekhez kapcsolódó magyar­­országi központú és illetékességi körű zsidó intézmények dokumentumai) egy ré­­sze az elmúlt évtizedek során elpusztult, másik részét a túlélők külföldre vitték magukkal. Harmadik részének részletes feltárása, rendszerezése és kutathatóvá té­­tele pedig ezekben az években folyik az ország különböző levéltáraiban.47 44 A Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság kérvénye, 1945. augusztus 28. p. 1. (MZsL 11/4. Segélyszervezetek. OZsSB iratai 1945-1949.) 45 A pesti hitközség idős alkalmazottai még emlékeznek rá, hogy a Joint iratait teherautókra dobálva szállították el, és minden bizonnyal, a korabeli gyakorlatnak megfelelően bezúzták. 46 Az Államvédelmi Hatóság Dr. Benedek László, a pesti gettókórház főorvosa magánirattárát kobozta el. A dr. Benedektől lefoglalt Joint iratok között megtalálhatók például a Joint Mag­­yar-országi Bizottságának ülésjegyzőkönyvei (1945-1950), 1948-as keltezésű rehabilitációs tervek, a Magyarországi Bizottsága és a központ levelezése (1946-1952), a Joint Munka- és Üzem-szervezési Csoportjának iratai (1945-1952), stb. (Országos Levéltár, a továbbiakban: OL XXXIII-4-a, az American Joint Distribution Committee iratai, 1945-1952). Dr. Benedek Lász-lóval egyébként a DEGOB jegyzőkönyvet készített, tudatos adatgyűjtő tevékenysége része-ként.(3608. sz., 1945. dec. 29.) 47 A legjelentősebb kompakt anyag a Magyar Zsidó Levéltár birtokában van. Rendezése több éve folyik Frojimovics Kinga és Toronyi Zsuzsanna vezetésével. 17

Next

/
Oldalképek
Tartalom