Kaján Imre (szerk.): Zalai Múzeum 21. Emlékkötet Mindszenty József tiszteletére. Muzeológiai tanulmányok Zala megyéről (Zalaegerszeg, 2013)

Tanulmányok Mindszenty Józsefről - Balogh Margit: A pályakezdés. Pehm József életútja a diákévektől az apátplébánosi kinevezéséig

A pályakezdés 33 Abban, hogy Pehm mégis megmaradt rendíthetetlen legitimistának, egy személyes élmény is közrejátszott. A magyar katolikusok körében akkoriban igen felka­pott zarándokcélponttá vált a lourdes-i Mária-kegy- hely, és a közelségében található észak-spanyol­országi Limpias, nem utolsósorban azért, mert 1922 és 1929 között a városka közelében, Lequeitióban élt a száműzött Habsburg-család. Pehm apátplébános is elzarándokolt ide 1924-ben, és az akkor 12 éves Habsburg Ottó intelligenciája mély benyomást tett rá, ekkor vált igazán a főherceg hívévé.127 Elfogadta, amit gróf Apponyi Albert - de Csernoch János her­cegprímás is - képviselt, a koronás király fia is kapocs, még ha nem is olyan erős és nagy, mint a koronázás, és hogy Magyarországnak van törvényes királya, akit csak az adott helyzet akadályoz abban, hogy megkoronáztassék. A jogfolytonosság, a törté­nelmi alkotmány elvét, ami elsősorban a legitim királysághoz való ragaszkodásban jutott kifejezésre, ilyen áthidalásokkal lehetett átmenteni. A korszak legitimistái úgy vélték, hogy ők viszik tovább a legtisztább és legszebb magyar történelmi hagyomá­nyokat, épp ezért meg voltak győződve arról, hogy az idő majd őket igazolja. Apponyi nyomán idővel az is általánosan elfogadottá vált, hogy a legitimista meg­győződés pártfüggetlen, egyetemes nemzeti eszme, következésképp bármelyik pártban lehet képviselni. Nem mondható törvényszerűnek, hogy aki kato­likus (fő)pap, az csak legitimista lehet. Hiszen 1707- ben az ónodi országgyűlésen Telekessy István egri püspök elsőként írta alá a Habsburg-ház trónfosz­tását. Fraknói Vilmos történész-püspök 1920-ban a nemzetgyűléshez írt nyílt levelében jelentette ki: a Habsburgok történelmi szerepe véget ért és olasz uralkodóházból való királyt ajánlott. Pehm Józsefet azonban a Habsburg-család iránti hűség gyermek­korától elkísérte. Felnőttkori töretlen elköteleződése- sok más felelősen gondolkodó emberhez hasonlóan- már egyfajta szembenállást is jelentett a Horthy- rezsimmel, később pedig a nácizmussal. 1945 után is ő volt és maradt „A Legitimizmus”. Levéltári források ÁBTL Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levél­tára AC Acta Cancellariae AD Acta Dioecesana EPL Prímási Levéltár, Esztergom MAL Magyarországi Mindszenty Alapítvány Levél­tára MNLZML Magyar Nemzeti Levéltár Zala Megyei Le­véltára PIL Politikatörténeti és Szakszervezeti Levéltár skk. s a következők SzEK Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtár SzEL Szombathelyi Egyházmegyei Levéltár VÉL Veszprémi Érseki és Főkáptalani Levéltár, Veszprémi Püspöki Levéltár 127 SzEK, ős. XXVIII/alsó II. Emlékezések: Bucsis Gyula visszaemlékezése, Hannover, k. n. 11. föl. Az 1924. július 14-én kezdődött zarándoklat idejére szabadságot vett ki (SzEL AC 1534/1924); Mindszenty József a népbíróság... 1949, 69-70.

Next

/
Oldalképek
Tartalom