Struktúra és városkép. A polgári társadalom a Dunántúlon a dualizmus korában. Konferencia Veszprémben, 1997. október 16-17-én (Veszprém, 2002)

Struktúra és mobilitás - T. Mérey Klára: Eltérő polgári társadalmak a Dunántúlon a dualizmus korában (Nagyatád, Nagykanizsa, Pés)

Az adatokat áttekintve feltűnik, hogy a „kisváros" Nagyatádon - melyhez, mint említettük, a határban levő uradalom is hozzátar­tozott gazdasági cselédeivel és népességével együtt - a mezőgaz­daság, a kertészet és az őstermelés keresői 1900-ban 23, tíz évvel később pedig 22%-át alkották a település összes kereső népességé­nek. Nagykanizsán ez az arány 1900-ban 21, 1910-ben már csak 17% volt. A nagyváros Pécsett a kereső népességnek 7%-át alkot­ta a mezőgazdaságból élők rétege, mindkét említett évben. Ekkor már a filoxéra elpusztította a Mecsek oldal virágzó szőlőültetvé­nyeit, és az új szőlőtelepítések nem tudták betölteni azt az ürt, amit ez a pusztítás okozott. Mindehhez még azt is hozzá kell ten­nünk, hogy Nagyatád határa 4876 kat. hold volt, Nagykanizsáé közel 13 ezer és Pécs határa 12 285 kat. hold. Ez az adat már jelzi, hogy a „nagyváros" határában nem lehetett nagyobb, mezőgazda­ságra fordítható földterület. Bányászat csupán Pécsett volt, ahol 1900-ban a keresők 6, tíz év múltán pedig 5%-a volt bányász. Az iparral foglalkozó népesség aránya eltérő. Nagyatádon a keresők 31, illetve 40%-a volt iparos, Nagykanizsán 26, illetve 1910-ben 33%-a dolgozott az iparban; Pécsett 30, illetve 36%-át foglalkoztatta az ipar. Nyilvánvaló, hogy az ipar „arca" más és más volt a három városban. Mellékelt térképünk mutatja, hogy 1876-ban Nagyatádon az ipari vállalkozók száma még nem érte el az 50-et, s 1910-ben is csak 100 és 200 fő volt a gyáripari vál­lalkozók, illetve vállalatok száma. Nagykanizsán és Pécsett vi­szont már jelentékeny számban tartották nyilván az ipari kis-, közép- és nagyvállalkozókat, illetve vállalatokat. Nagyon érdekes a kereskedelem és a hitelélet alakulása a három városban. Nagyatádon a keresők 5, illetve tíz év múltán 6%-a dolgozott ebben a gazdasági ágazatban. Nagykanizsa e téren kiug­rik: mindkét esztendőben a keresők 9%-át foglalkoztatta a keres­kedelem és a hitelszféra (a bankok, takarékszövetkezetek stb.). Pécsett a kereső népességnek csak 7, illetve 1910-ben 8%-a dol­gozott ebben a gazdasági ágazatban. A közlekedés kérdésének vizsgálatánál meg kell állnunk. Na­gyatád fontos piacos hely volt ugyan, de csak közvetlen környéke 29

Next

/
Oldalképek
Tartalom