Márkusné Vörös Hajnalka - Mészáros Veronika (szerk.): Háztörténetek - A dunántúli németek kulturális jellemzői (Veszprém, 2006)

Balassa M. Iván: Utca, telek, ház. A dunántúli németség településképeinek sajátosságai és történeti, levéltári, néprajzi kutatásainak lehetőségei

pátens és a II. József által kibocsátott között. Az 1750-es, a Sárospatakot és környékét bir­tokló Trautson herceg - mai nevén - Rátka, Hercegkút és Károlyfalva benépesítése érdekében kibocsátott irata a szokásos adómentesség, szabad bíróválasztás (de a jegyzőt az uradalom adja!), német lelkipásztor mellett: „Házakban való megtelepedésükre az uradalom részéről elegendő épületfa vagy kő fog nekik kiutaltatni szükséges lakásaik felépítésére..." 7 . AII. József-féle pátens többet ígér pl. teljes lelkiismereti és vallásszabad­ságot, és rögtön másodikként: „Minden egyes család el-láttatik egy rendesen, újonnan, a vidék szokásainak megfelelően berendezett házzal, kerttel együtt". Ez utóbbi kitétel az, ami sok félreértést okoz, a Therezianus korszakban Bánátban és Bácskában valóban előfordult, hogy mintatervek 8 alapján vállalkozók építették fel a fal­vakat és az új honfoglalók készen kapták, tehát valóban ellátták őket házzal, méghozzá s vidék szokásainak megfelelőkkel. Temesvárról 9 olyan mintaterveket ismerünk, melyek egy négyhelyiséges, szoba-konyha-kamra-istálló elrendezésű házat ábrázolnak, és a ma­gyarázat szerint: „a fő- és a válaszfalak a helyi szokás szerint döngölt földből állíttatnak elő. A tető szálas, illetve csomós náddal fedetik. A mennyezet szálas náddal boríttatik... Mind­két oromzat vályogtéglából 6 collnyira tömören felfalaztatik..." 10 Hozzátehető még, hogy a házaknak vázas, fonott szabadkéménye van, a szobában kemence áll, tehát a lehető legsza­bályosabb alföldi parasztház az, amit előírtak. De megvizsgáltam egy konkrét esetet, Szivác (ma Novi Sivac) jólszervezett benépesü­lését, és ebből több következtetés is adódott. Mindenekelőtt nem várták kész házak a bete­lepülőket, a falu rác lakosságánál húzták meg magukat addig, amíg saját maguk, de meg­lehetősen szigorú felügyelet alatt és követelményeknek megfelelve, fel nem építették házaikat. Azaz nem azt építették, amit akartak, hanem amit pontosan előírtak nekik 11 . A terveknél, rajzoknál maradva, közülük két csoportot is gyakran szoktak különböző munkákban idézni. Az egyik Griselini, Franz 1780-ban megjelent, a temesvári Bánát poli­tikai és természeti történetét bemutató munka 12 egyik kitűnő melléklete, ahol három mérnökileg kimért telepes-falu szabályos alaprajzát közli (Engelsbrun/Angyalkút/ Fîntînele, Schoendorf/Szépfalu/Frumoçeni és Charlottenburg/Saroltvár/Charlottenburg), 7. Balassa 1989: 34. 8. Ld. pl. Miller 1947: 66., 68. által közölteket Temesvárról 1769-ból és 1777-ból 9. Temesváron székelt a Banatischen-Inpopulations-Untersuchungs-Comission, működésüknek köszön­hetők a mintatervek, vagy egy nevezetes szakvélemény is a felhasználható építőanyagokról - Balassa 1989: 37. 10. Miller 1947: 66., a másik terv "műleírása" hasonló 11. Balassa 1989: 35., a forrás Eimann, Johann, a falu jegyzője által 1822-ban a megtelepülés után 36 ével írt munkája 12. Griselini 1780.

Next

/
Oldalképek
Tartalom