Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7/II. Konferencia Sepsiszentgyörgyön, 2005. szeptember (Sepsiszentgyörgy-Veszprém, 2007)

V. Vallásgyakorlás, népi erkölcs - Kovácsné István Anikó: „Tudom, hogy van egy Isten...” A népnevelés vallásos mozgatórugói székely és csángó népművészek élettörténeteiben

Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7. egy nép a hagyományait elfelejti, akkor az a nép többet nem létezik. Ez a miénk, ezt nem lehet elhagyni, elfelejteni." A közönség kíváncsisága, érdeklődése, lelke­sedése ad önbizalmat, erősíti kultúrájának értékes voltába vetett hitét. A szere­tetteljes fogadtatás hatására tisztázódik benne, hogy a csángómagyar identitás bárhol a világban nyugodt lélekkel felvállalható. 27 „Mikor látom, hogy annyi­ra szeretik, annyira odafigyelnek, s amikor jönnek, s kérdeznek, ez annyi erőt ad. S bizalmat, hogy tényleg a mi kultúránk nem elhanyagolt. Érdekes, különös kultúra, amit nem szabad elhagyni." A tudás átadása a felnövekvő nemzedék számára pedig belülről jövő kényszer, amire a nemzettudat kötelez. A gyerekek a jövő képviselői, irányítói, a kultúra hordozói. „Érzem, hogy nekem ezt muszáj átadni a gyerekeknek, mert ők a jövő, s most fontos, hogy kicsi korikban hallják ezt. Mert, amit most megtanul, életiben mindig oda viszonyít vissza, oda gondol vissza. (...) Ez kötelező nekem, hogy ne csak magamnak tartsam, hanem a gyer­mekeket is megtanítsam erre, ők a jövő, ha ők ezt nem tudják, akkor tíz év múlva senki nem fogja énekelni. Fogják a magyarországiak, de a miénket ki tanítsa vissza, mert az öregasszonyok kihalnak." A tanításhoz szükséges erőt a jó Isten segítségéből, a gyerekek tudásvágyából, fogékonyságából, hálájából meríti. A nyitottság megtapasztalása értelmet ad az önzetlen feladatvállaláshoz. „Most az utolsó üdőben a magyar órán figyelmezteti a szomszéd gyerek azt, aki rosszalkodik, hogy azért jöttél ide, hogy tanulj, nem­hogy cserepeskedj, 28 engem zavarsz, menj haza. Annyira jó érzés volt ez nekem, hogy ők egyik a mást figyelmeztetik, nem kell én figyelmeztessem, hogy figyelj ide. Mikor ilyeneket látok, felejtek el minden fáradtságot, annyi erőt ad ez, any­nyira jól esik. Olyankor érzem, hogy nem hiába foglalkozom vélik, megéri." 7. A neveléshez, hagyományátörökítéshez szükséges tulajdonságok A kiválasztott népművészek magatartása beteljesíti, illetve megerősíti azt az elvá­rást, miszerint a népneveléshez kitartó, próféta lelkű emberek 29 szükségeltetnek. A. M. az értékteremtés legfontosabb kritériumaként a céltudatosságot, egy életcél kitűzését látja. Az elképzelések megvalósításához pedig temérdek szeretet szükségeltetik. „Szeresd a népedet, szeresd azt a közösséget, amiben élsz. A legna­gyobb dolog, hogy szeresd embertársaidat. Amit csinálsz, azt szeretetből tedd." Ugyanakkor egy háttérben maradó, nem az elismerésért, dicsőségért tevé­kenykedő lelkület segít a közömbösség, illetve az emberi irigység leküzdésében. „Sohase a te elsőbbségedet nézzed, hanem a közösségét. (...) Be tudjál simulni a közösségbe anélkül, hogy kiemelkednél."

Next

/
Oldalképek
Tartalom