Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7/II. Konferencia Sepsiszentgyörgyön, 2005. szeptember (Sepsiszentgyörgy-Veszprém, 2007)

V. Vallásgyakorlás, népi erkölcs - Tánczos Vilmos: A moldvai csángók népi vallásosságának kutatása (Kutatástörténeti összefoglaló)

Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7. vezetések során nemcsak nyomtatott ima- és énekeskönyveket (mindenekelőtt a Cantionale Catholicum 1805-ös harmadik kiadását) használtak, hanem kéziratos énekesfüzeteket is. Tehát FARAGÓ JózsEFnek az a kategorikus kijelentése mi­szerint „Moldvában nincsenek és nem is voltak kéziratos énekeskönyvek, verses kéziratok, általában a népi kultúrának írásos emlékei, mint a székelyeknél", 147 kiigazításra szorul, ugyanis a moldvai csángók körében is léteztek magyar nyelvű, vallásos tartalmú kéziratok (főleg a Cantionale Catholicum énekeinek másolatai, archaikus népi imák, ráolvasásszövegek stb.), ha nem is olyan elterjedtségben és műfaji sokszínűségben, mint az iskolázottabb székelyeknél. A moldvai csángók vallásos kéziratos hagyatékából CSOMA GERGELY jelentetett meg egy kis füzetben feljegyzett ráolvasásokat. 148 Többen is adtak közre csángó kéziratos leveleket (pl. Csűry Bálint, Domokos Pál Péter, Szabó T Ádám, Bajor Andor), D. MÁTAI MÁ­RIA pedig nyelvészeti tanulmányt írt a szöveglejegyzés problémáiról és tanulsága­iról. 149 Joggal feltételezhető, hogy még számos, kiadásra és értelmezésre érdemes csángó vallásos szöveg van a kutatók birtokában, és talán még a „terepen" is. 2. 12. Népi vallásos jelenségek a történeti forrásokban A történeti vallási néprajz forrásainak feltárása és közzététele terén igen jelentős eredmények születtek már - elég itt román részről az 1925-1939 között kiadott Diplomatarium Italicum négy kötetére, 150 a Càlâtori stràini despre Tàrile Romane sorozatban (szerk. HOLBAN MARIA) 151 közölt idevágó történeti dokumentumok­ra, magyar részről pedig VERESS ENDRE okiratgyűjtéseire, 152 BENDA KÁLMÁN csángó okmánytárára 153 és SAVAI JÁNOS forráskiadványaira 154 gondolnunk -, de még ezeknek a kiadott forrásoknak a rendszeres feldolgozása sem történt meg, bár néhányan (a források közzétevői mellett DOMOKOS PÁL PÉTER, 155 TÓTH IST­VÁN GYÖRGY, 156 POZSONY FERENC, 157 PILAT LIVIU 158 közleményeire gondolunk) ilyen vonatkozásban is vizsgálták már ezeket a történeti dokumentumokat. A közzétett misszionáriusi jelentésekben sok adatot találunk a vallásos mágia meg­nyilvánulásaira, a vallásos szokásokra, az egyházszervezeti életre, a népi kultusz megnyilvánulási formáira, a szentségek és szentelmények használatára, tehát a mindennapok vallásosságára. (Faragó József például csángó népköltészeti ada­tokat keresve tekintette át a Benda-féle okmánytárt, és megjegyezte, hogy költé­szeti vonatkozásokat nem talált ugyan, de a gyűjteményből a „történeti néprajz hasznára" érdemes volna kigyűjteni a néphitre és a népszokásokra vonatkozó megjegyzéseket. 159 ) Ehelyt eltekintünk a moldvai katolicizmus történetére vonatkozó román és magyar egyháztörténeti szakmunkák ismertetésétől, de megjegyezzük, hogy ezek a szaktanulmányok a vallási néprajz számára forrásértékűek lehetnek, tehát ilyen szemmel is át kellene őket tekinteni. 324

Next

/
Oldalképek
Tartalom