Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7/II. Konferencia Sepsiszentgyörgyön, 2005. szeptember (Sepsiszentgyörgy-Veszprém, 2007)
V. Vallásgyakorlás, népi erkölcs - Tánczos Vilmos: A moldvai csángók népi vallásosságának kutatása (Kutatástörténeti összefoglaló)
Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7. 2. 4. Szentségek, szentelmények, szakrális tárgyak A szentségek (keresztség, bérmálás, gyónás-áldozás, papi primícia, utolsó kenet, házasság) felvételéhez kapcsolódó népi képzetek kutatásának elenyészően kicsi a néprajzi irodalma. Szórványos adatokat találunk ugyan az emberélet nagy fordulóihoz (születés-házasság-halál) kapcsolódó szokásokról szóló - előbb felsorolt tanulmányokban, de kifejezetten ilyen céllal készült kutatásokra nem került sor. Valamivel jobb a helyzet a szentelmények néprajzi kutatása terén. A halottkultusszal kapcsolatos szentelményekről (pl. szentelt gyertya, szenteltvíz, növényi szentelmények stb.) a halottas szokások kutatói (VIRT ISTVÁN, HARANGOZÓ IMRE, NYISZTOR TINKA stb.) 62 tájékoztatnak. A csíksomlyói búcsúról hazavitt növényi szentelményekkel TÁNCZOS VILMOS egyik kisebb írása 63 foglalkozik, de ez a téma még további kutatást igényelne. POZSONY FERENC egy külsőrekecsini család vallásos tárgyait veszi számba. 64 A csángó néprajzi szakirodalomból majdnem teljesen hiányzik a megszentelt írásokhoz (pl. imakönyvek, kéziratos füzetek), a szentképekhez és -szobrokhoz, egyéb megszentelt tárgyakhoz (pl. rózsafüzér) való viszony tanulmányozása. A téma fontosságára irányítja a figyelmet CSOMA GERGELY Elveszett szavak című, művészi kivitelezésű könyve, 65 amely különféle magyar nyelvű - főleg vallásos jellegű - szövegekről készült fényképek gyűjteménye. 2. 5. A díszítőművészet vallásos jelképei A moldvai csángó népi díszítőművészet vallásos-mágikus elemeinek és az ezek által kifejezett szimbolikus tartalmaknak a vizsgálata a néprajztudomány egyik nagy adóssága. Már az ötvenes években végzett tárgyi néprajzi kutatások alapján szerkesztett, de csak 1981-ben megjelent Moldvai csángó népművészet kötet SZENTIMREI JUDIT által írt idevágó fejezete 66 is sejtetni engedte, hogy különösen fontos kérdésről van szó, de a téma elmélyült kutatására csak az utóbbi években GAZDA KLÁRA ma is zajló terepmunkája révén van megvalósulóban. Gazda Klára különböző közleményeiben olykor már hivatkozik saját kutatási eredményeire, és szórványosan tesz közzé igen érdekes adatokat. 67 Ezek alapján várhatjuk tőle, hogy a terepmunka befejezése után a csángó díszítőművészet vallásos-mágikus elemeit összefoglaló monografikus feldolgozásával is elkészül. „Kétségtelenül ingoványos területen járunk. Ám a képzelet világa, legyen az sajátunk, avagy egy közösségé, egyáltalán nem nevezhető szilárdnak. Már csak az fontos, hogy a kettő ne különbözzön túlságosan. Ehhez pedig további sok-sok megfigyelés, új adat és azok helyes értelmezése szükséges" - írja a GAZDÁNÉ OLOSZ ELLA moldvai csángó inghímeket bemutató kötetéhez írt előszójában. 68