Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7/I. Konferencia Sepsiszentgyörgyön, 2005. szeptember (Sepsiszentgyörgy-Veszprém, 2007)

II. Egyházművészet - Felhősné Csiszár Sarolta: XVIII. századi úrasztal terítők a délvidéki és burgenlandi református egyházakban

Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7. elnyomja az úrihímzések gyakorlatából jól ismert világos bokorszerkezetet, és szinte rátelepszik az egész motívumra. De idegen az eddig ismert úrihímzéses terítők díszítményeitől az is, hogy a szélközépen elhelyezkedő kis ágacskák nem követik az úrihímzéseknek azt a jellegzetességét, hogy azok a főmotívum elemei­ből kiemelt részekből szerkesztettek. Az itt látható szélközép minták teljesen ön­állóak, függetlenek a főmotívumtól, csak a színezésben lévő hasonlóság kapcsolja őket össze a sarokmintával. A terítő közepes méretű: 71,5 x 71,5 cm. 1. 3. Úrvacsorai abrosz 1798 A következő egy téglalap alakú, bordó alapon fehér mintás selyembrokát terítő, amelynek az egész felületén arányosan megszerkesztett virágornamentika látható, közepén a kozmoszt ábrázoló kompozícióval, egy napvirággal és körötte csilla­gokkal. A mintás felületen elrejtve ezüst fémszállal, gépöltéssel hímezve olvasha­tó az ajándékozás évszáma, 1798 és az ajándékozók monogramja: RSM és NFS. Az 1873-as leltár szerint ez egy úrvacsorai abrosz, a „Szent edények" letakarását szolgálta. (7. sz. fotó) 1.4. Szószéktakaró A harmadik darab egy szószéktakaró. Két darab, másfél arasznyi vászoncsíkból, középen varrott mintás csipkével összedolgozott. Alsó széle vertcsipkével szegé­lyezett. A középső sáv vagdalással és szálvonással csipkézett. A csipkében pávafar­kú galamb mintával. Az üres teret hurkolt subrika öltéses rostélyozással töltötték ki. (8. sz. fotó) Korára nem csak az anyag minőségéből tudunk következtetni, de abból is, hogy ugyanezzel a technikával és mintával készült Kárpátalján, Técsőn /ma Ukrajna/ egy nagyméretű vászonterítő. Az ottaninak a felirata és a rajta lévő évszám segített bennünket abban, hogy a padtakaró korát XVIII. századinak határozzuk meg. A terítő felirata a következő „NÉHAI BATIZI JÁNOSNÉ, MÉSZÁROS KATA, ISTENHEZ VALÓ SZÍVES INDULATJÁBÓL TSINÁLTA: 1773? (9. sz.fotó) 1. 5. Vajdaság: Piros református egyházának úrasztali térítője A legkorábbi évszámos terítőt 1811-ben ajándékozták az egyháznak (10. sz. fotó). Az évszám az ajándékozás időpontja, de anyagát tekintve lehet sokkal korábbi is. Fehér, virágmintás patyolat, négy részből széles vékony vászon sávokkal össze­dolgozott. Körben vertcsipkével szegélyezett. Szélének két vászonsávja halvány­zöld, sárga és nyersszínű selyemszállal, ferde laposöltéssel hímzett, kis biedermeier hajló szegfű, tulipán és más stilizált virágbokrokkal díszített. A terítő vászon részének teljes felületét, amely keresztet formálva az egész terítő tengelyét alkotja, halványzöld és ekrű selyemszállal, nyomtatott nagybetűvel írt szöveg tölti be.

Next

/
Oldalképek
Tartalom