Népi vallásosság a Kárpát - medencében 1. Az 1990. december 8-9-én Sepsiszentgyörgyön megrendezett konferencia előadásai (Veszprém, 1991)

Jánó Mihály művészettörténész Sepsiszentgyörgy: Hitvédelem és határőrség (Észrevételek a gelencei felképek vizsgálatához)

11 Elmondta Csernik Antal, sz. 1937-ben, Lujzikalagorban. 12 Csíksomlyón az 1982-es pünkösdi búcsúban elmondta Réti Józsa Anica, sz. 1939-ben. 13 Elmondta Lőrincz Györgyné Hodorog Luca 1988-ban Klézsén, sz. 1920-ban. 14 Klézse 1988, Luca néni. 15 Klézse 1988, Luca néni. 16 Klézse 1988, Luca néni. 17 Klézse 1988, Luca néni. 18 Klézse 1988, Luca néni. 19 Klézse 1988, Luca néni. Jánó Mihály (művészettörténész Sepsiszentgyörgy): HITVÊDELEM ÉS HATÁRŐRSÉG (Észrevételek a gelencei falképek vizsgálatához). „A remekmű magja mindenkor egy magasrendű valóság, melynek napjába nézve elvakul a kutató szem, de boldogan melegednek az áhítattal közelítő századok." (Pilinszky János) A magyar, román és szlovák művészettörténetírást évtizedek óta foglal­koztató László-legenda ábrázolása a középkori templomok falképein számos magyarázatra talált az idő folyamán. Eltekintve a legenda és annak kép­zőművészeti ábrázolása keletkezését illető különböző véleményektől, egy­behangzónak látszik a kutatás eredménye abban, hogy a XIV—XVI. száza­di falfestmények földrajzi elterjedése alapján Szent László és a kun harcá­nak története leginkább a határvédelemmel hozható kapcsolatba. Ezt a fel­tevést igazolja, hogy a megmaradt emlékek döntő többsége a középkori Magyarország északi és keleti határvidékein, a Székelyföldön és Szlovákiá­ban található, kisebb számban a mai Magyarország területén, egy legenda­ciklus pedig ismét középkori országhatáron, a mai Jugoszláviában lelhető fel. A csak ránkmaradt és általunk ismert falképek kutatása véleményünk sze­rint csakis problémafelvetés lehet a Szent László-legenda ikonográfiájának tanulmányozásában és értelmezésében. Számolnunk kell az évszázadok so­rán elpusztult emlékekkej, a sok esetben még vakolat vagy festékréteg mö­gött lappangó falképekkel, amelyekről különböző forrásokból tudunk. Új 194

Next

/
Oldalképek
Tartalom