Nagy Zoltán (szerk.): A Batthyányak évszázadai.Ttudományos konferencia Körmenden 2005. október 27-29. (Körmend Város Önkormányzata, Körmend, 2006)

V. A körmendi Batthyány kastély kutatásának eredményei és hasznosítási lehetőségei - SZŰCS GÁBOR A körmendi várkert állapota és jövőbeli hasznosításának lehetőségei

2. ábra. (XXV. tábla 1. kép) A park jelenlegi állapota kulóban. A park védettebb részein az árté­ri keményfás ligeterdők irányába mutató szukcessziós - természetes fejlődés - fo­lyamat figyelhető meg. A várkert különleges értéke ma, hogy a parkkarakter és az ártéri ligeterdő szuk­cessziós folyamatait mutató jellegzetessé­gek egyszerre, egymás mellett találhatók meg. (2. ábra) Koncepció A jelenlegi állapotot, a hely adottsága­it és a város igényeit figyelembe véve ala­kítottuk ki a tervezési koncepciót. E sze­rint több fő egységre osztottuk a kertet, amelyeket az alábbiakban ismertetek. (3. ábra) 1. Őspark megtartása és fejlesztése A várkert egy részén az elmúlt évtize­dek alatt viszonylag zavartalanul fejlőd­hetett a növényzet. A jelenlegi állapot jól mutatja a szukcesszió folyamatát, és a ki­alakulóban levő társulásokban megtalál­hatók a Rába mentén egykor elterjedt ke­ményfás ligeterdők jellegzetességei. (4.kép) A kert - a park - mindenkor az élet helye, az élet keletkezési helye, a világ teljes összefüggésrendszerének kifeje­zője és hordozója volt. Ebbe a rend­szerbe sikerült belehelyezni a város fő szennyvíz- és gázvezetékét - és éppen a park főtengelyébe. Ezt még a széle­ken kisebb szennyvízátemelőkkel, va­lamint gázvezetékrendszerrel is kiegé­szítették. Ezzel tulajdonképpen mester­séges földalatti vízfolyásokat hoztak lét­re, amelyek az élettani hatásokban, a kert élő rendszerében zavarokat kelte­nek. E sugárzás a csatorna teljes hosz­szában, akadályokat nem ismerve min­denen áthatol. Gondoljunk bele, mi­lyen minőséget hordoz egy városi szennyvíz, és ennek milyen hatása le­het az élet segítésére, generálására, re­generálására létrehozott rendszerre. A megmaradt díszfák és a kastély­kert kulturális jelentősége mellett egyedülálló értéke az, hogy az elmúlt évtizedek viszonylagos zavartalansága segítette érvényesülni azokat a termé­szetes folyamatokat, amelyek műkö­dése nyomán a várkert egyes részein az eredeti Rába menti növényvilághoz hasonló társulások vannak ismét kiala­3. ábra. (XXVI. tábla 1. kép) A park tanulmányterve il')

Next

/
Oldalképek
Tartalom