Gaál Ibolya: A közigazgatás feladatkörébe utalt gyermekvédelem Szabolcs és Szatmár vármegyében 1867-1950. (Jósa András Múzeum Kiadványai 59. Nyíregyháza,2007)

IV. A debreceni állami gyermekmenhely kötelékébe tartozó gyermekek Szabolcs vármegyébe történő kihelyezése a második világháború után

családokhoz kihelyezett gyermekek sorsát. Időnként látogassák meg őket a nevelőszülőknél, s ha a szükség úgy kívánja, minden eszközzel hassanak oda, hogy a gyermekek meleg csalá­di otthont kapjanak. Felhatalmazást adott arra. hogy ha valamelyik nevelőszülőnél vétkes mulasztást észlel­nek a gyermekkel való bánásmód vagy a róla való gondoskodás tekintetében, az illetékes fel­ügyelőnővel egyetértésben azonnal intézkedjenek a gyermeknek más nevelőszülőhöz való áthelyezése iránt. A vétkesnek talált, lelkiismeretlen nevelőszülő ellen pedig az eljárást hi­vatalból indítsák meg. A felhatalmazás kiterjedt a telepfelügyelők működésére is. A velük kapcsolatban észlelt gondatlanságot vagy visszaélést az illetékes állami gyermekvédő intézet igazgató főorvosá­val, s ezzel egyidőben a népjóléti minisztériummal is közölni kellett. Imre Teréz nyírbogdányi járási szociális titkár 1950. IV 21-én kelt jelentésében (320-3/1950. szám) arról számolt be, hogy Kótajban három, Nyírpazonyban egy, gyermek­menhely által kihelyezett gyermek más nevelőszülőhöz történő áthelyezésére intézkedett. Az áthelyezés oka: anyagi haszonszerzés és megfelelő családi környezet hiánya volt. Sajnos még ekkor is az esetek jelentős részében a 10 évnél idősebb gyermekek ingyen kis cselédek voltak. Az állami gondozásba kerülő gyermekek magas száma miatt a már korábban meglehető­sen felhígult nevelőszülői hálózatban minőségi változást nem sikerült elérni.

Next

/
Oldalképek
Tartalom