Németh Péter (szerk.): Ipari üzemtörténet. (Honismereti kutatások Szabolcs-Szatmárban 7. Jósa András Múzeum Kiadványai 14. Nyíregyháza, 1979)

Kozma Péter gimn, tanuló, Kisvárda: Az Öntödei Vállalat Kisvárdai Vasöntődéjének története 1915-1965-ig /1977. évi megyei pályázat/

1959-ben megszervezték a műszaki fejlesztést. A radiátor­gyártás bevezetése igen nagy munkát igényelt, mert e ter­mék gyártása még ismeretlen volt a gyáregységen belül, s igy át kellett képezni az e célra szánt embereket. 1959-ben a kievárdai "Vulkán" vasöntődét a Fémsze­relvénygyárhoz csatolták, s igy a Fémszerelvénygyár I. számú üzeme lett. Ezután erőteljes profiltisztítás következett be. Az addigi szerteágazó profilok közül leadták a salaktaliga, zsáktaliga gyártását, mert igy kívánták fejleszteni a BZÜrkeöntvényből készült vízvezeték és gázcsapok gyártá­sát. Mindamellett még a radiátorgyártást ÍB fokozni kel­lett. Ennek a munkának a végrehajtásában jelentős segít­séget nyújtott a műszaki csoport. Ez a csoport uj rsdiá­tortipusokat alkotott, átalakította a csősatukat. A fej­lesztési csoport erőfeszítéseket tett a radiátorgyártás fejlesztésére. 1962-ben ujabb országos rendezés következtében a cse­répkályha ajtó és a szürkeöntésü szerelvények gyártását is átadta. 1962-ben az üzemet az öntödei Vállalathoz csa­tolták, s annak 3. számú gyáregysége lett. A profil ekkor már tisztázott, s igy radiátorból, satuból és temper önt­vényekből állott.

Next

/
Oldalképek
Tartalom