Ábrahám Levente: A Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet élővilága (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 7., 1992)

Józan Zs.: A Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet fullánkos hártyásszárnyú (Hymenoptera, Aculeata) faunájának alapvetése. - Compedium the Aculeata fauna of the landscape protected area of Boronka-melléki (Hymenoptera: Aculeata)

ebben a fejezetben a gyűjtőket csak eltérő esetben tüntetjük fel. A fajok többségéről csak a lelőhelyenkénti példányszámot közöljük (1. táblázat). A lelőhelyek leírása 1.Nagyhomok - A Nagybajom és Böhönye között húzódó műúttól délre, mintegy 1,5 km-re fekvő, erdei fenyővel betelepített buckás terület mozaikosan tagolt homoki gyeptársulásokkal. A terület egy részét legelőként használják. A jellegzetes homoki fajegyüttes él itt. A gyűjtő­helyek közül - az előkerült darázsfajokat tekintve - csak kettő előzi meg ezt a területet. 2. Homokpuszta - Nagybajomtól nyugatra, a védett terület délkeleti részén található, itt is a nyílt homoki gyepekből került elő a legértékesebb fauna. Az erdészeti farakodónál a régi fatörzseken is eredményes volt a gyűjtés. A darázsfajok szempontjából a második leggazda­gabb gyűjtőhelynek bizonyult. Az eredményhez jelentősen járult hozzá a Tóth Sándor által működtetett csapda. 3. Galabârdpuszta - A tájvédelmi körzet legkeletibb részén egy észak-déli irányú buckahát nyílt és zárt homoki gyeptársulásában és az ide vezető út szegélyén folytak a gyűjtések. Itt is értékes, fajgazdag faunát találtunk. 4. Lencsenpuszta - Az előző helytől nyugatra lévő halastó partján és környékén erdei és vízparti társulásokban közel száz fullánkos fajt sikerült kimutatni. 5. Soponyai-tó - Tóth Sándor gyűjtött a tó környékén egy kisebb hártyásszárnyú anyagot, mely 55 faj példányait tartalmazta. 6. Felsőkak - A védett terület határától keletre eső szórványtelepülés környékén szintén Tóth Sándor végzett gyűjtéseket. 7. Dávodpuszta - A tájvédelmi körzet délnyugati részén egy homokfeltárásban és egy fűzlápban és közvetlen környékének zárt gyepíársulásában történtek a gyűjtések. 120 faj került elő. 8. Mernyei-erdő - Az előző gyűjtőhelytől délre fekvő tölgyes szegélytársulásában a tavaszi aspektusban főleg méhszerű fajokat találtunk. 9. Gyótapuszta - A tájvédelmi körzet északi részén, a település közvetlen környékén szegélytársulásokban és egy felhagyott homokbányában viszonylag gazdag faunát találtunk, közel 200 fajjal. Ennél többet csak két másik helyen mutattunk ki. 10. Felső-Gyóta - A Gyótai-erdő északi részén a halastavak keleti és nyugati oldalán az; erdei és tóparti szegélytársulásokban főképp méhszerű fajokat találtunk. 11. Hosszúvíz - Mesztegnyőtől északkeletre fekvő kistelepülés környékén lévő homokfel* tárások, valamint egy legelő zárt és nyílt gyeptársulásaiban és a település házainak falazat faoszlopokon történtek a gyűjtések. A JPTE Állattani Tanszéke által működtetett csapda || gazdag fullánkos anyagot szolgáltatott. A 240 kimutatott fajjal ez a terület az első. 12. Mély-éger - A tájvédelmi körzet közepén fekvő határrészen Tóth Sándor gyűjtésf eredményezett néhány fajt. 13.Libickozma - A tájvédelmi körzettől keletre fekvő kisközségtől délnyugatra szegélytár­sulásokban, zárt homoki gyepekben, mocsárréteken és a település épületeinek falazatán és fatárgyakon végeztünk gyűjtéseket. Gazdag faunát találtunk, 199 faj került elő. 165

Next

/
Oldalképek
Tartalom