Uherkovich Ákos: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet élővilága (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 6., 1992)

Horvatovich Sándor: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet futóbogarai és állasbogarai (Coleoptera: Carabidae, Rhysodidae) • The Carabidae and Rhysodidae (Coleoptera) of Béda-Karapancsa landscape-protection area, South Hungary.

A gyűjtött fajok és lelőhelyek fölsorolásánál a következő rövidítéseket alkalmaztam: A gyűjtők nevének rövidítése: H Horvatovich Sándor H-S Horvatovich Sándor és Sár József közös gyűjtése M Majer József P Podlussány Attila S Sár József Sz Szabó Márta Szi Sziráki György U Uherkovich Ákos A gyűjtési módszerek rövidítése: e egyelve f fakéreg alól fcs fénycsapdával hgl higanygőzlámpázás r rostálással tes talajcsapdával Az egyes gyűjtőterületek jellemzése (1. ábra) A hazai futóbogarak jelentős része kifejezetten vizes élőhelyekhez (álló- és folyóvizek nedves-tocsogós partszegélye, nádasok, zsombékosok) kötött, ugyancsak viszonylag sok faj kedveli az erdei élőhelyeket, ahol a lombkorona miatt viszonylag nedves a talaj és páratelt a levegő. Futóbogaraink közül csak néhány faj él a kifejezetten száraz élőhe­lyeken, mint amilyenek a száraz, sziklás déli kitettségű hegylejtők. 1. Kölkedi Nagy-rét. Egyelő gyűjtéseink segítségével a legnagyobb fajszámot a Kölked falu közvetlen közelében található Nagyréten találtuk. Ez a terület a Duna védőtöltésén belül található, így a nagyon magas vízállásoknál vizzel elöntött. Számos kisebb-nagyobb méretű, a nyár végén általában kiszáradó tavacska található, melyeket kaszálók nyárasok és füzesek vesznek körül. Nagy méretű fűz- és nyárfák, valamint ezek korhadásnak indult maradványai is meglehetősen gyakoriak itt, melyeket növelik a terület élőhelyeinek változatosságát. Ez a terület a legmozaikosabb, mert az erdőfoltok, a kaszálórétek, a kis tavacskák itt fordulnak elő a legnagyobb számban és méretbeni variációban. Az összes gyűjtőhely közül ez a legalaposabban kutatott. 2. Ujmohács: Harci zátony. Ez a terület a védőtöltésen belül található, így rendkívül magas vízállásnál a Duna elönti. Itt elsősorban sávokban elhelyezkedő nyárasok és füzesek fordulnak elő, melyek között nyílt füves területek is vannak. 3. Béda-erdő. Mayer József által 1989-ben üzemeltetett talajcsapdák helye. Tölgy­kőris-szil ligeterdő volt itt az eredeti vegetáció, melyet az erdészeti beavatkozás tölgyessé deformált. 81

Next

/
Oldalképek
Tartalom