Asztalos Tamás szerk.: Ötvenéve az aszódi Petőfi Sándor Múzeum (Múzeumi Füzetek 54. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Szentendre -Aszód, 2008)

Asztalos Tamás: Műemlékek, műemlékvédelem - A Petőfi Múzeum szerepe a Galga-völgy műemlékvédelmében, az énekek megőrzésében, új értékek teremtésében

TKM füzetek E gazdag építészeti örökséget a Galga-mente műemlékei (egyházi és vilá­gi) fotódokumentációs vándorkiállításon 1965-1967 között, majd fölújítva 1976-1977-ben több Galga-völgyi településen is bemutatta a múzeum. A fo­tókat Zádor László, az aszódi postahivatal vezetője és Kresz Albert fotómű­vész készítette. 1992-ben Múltról a mának címmel rendezett műemlékvéde­lemmel foglalkozó kiállítást a Petőfi Múzeum, az aszódi városrehabilitációs programot kidolgozó MAKONA Egyesülés (Jánosi János, Zsigmond László, Ekler Dezső) mérnökeivel közösen. Dr. Asztalos István több aszódi utcanév névadásában működött közre ja­vaslattevőként, előkészítőként. Mindig azt tartotta szem előtt, hogy az utca­nevek valamilyen formában kapcsolódjanak az Aszódon élt neves emberek­hez, illetve a helyhez kapcsolódó egykori tevékenységekhez. így nevezett el a Tanács, majd az Önkormányzat utcát a Podmaniczkyakról, Érdy Jánosról, aki az első szakszerű régészeti feltárást éppen Bagón végezte, Vas Mórról, az egykori téglagyárosról, a „Régészekről", az egykori neolit településen keresz­tül vezető helyen, illetve többek közt Korén Istvánról, s így lett az Öreghe­gyen, ahol korábban a település lakóinak volt a szőlője, az új kialakított par­cellában a többi között Vincellér, Hordó és Pintér utca. A Petőfi Múzeum mindig is feladatának tartotta a Galga-völgy értékeinek dokumentálását, fotózását. Jelenleg, a digitális fényképezőgépek korában, sokkal könnyebb a helyzetünk, mint régen volt. A munka lényegesen ol­csóbb, így többször, több kép készíthető. Ennek megfelelően folyamatosan fotózzuk a gyűjtőterületünkön még föllelhető értékeket (a példa okáért, Dr. Klamár Zoltán lefotózta az aszódi római katolikus temetőben lévő összes sírt, én az összes műemléket). 1996-ban Kisterenyei Ervin festő- és restaurátor művésszel elkészíttettem a Podmaniczky-Széchenyi-kastély „Unikornisos-kapuja" teljes műemléki res­taurátori dokumentációját, amelyet az adattárban őrzünk. Állapota romlik.

Next

/
Oldalképek
Tartalom