G. Merva Mária (szerk.): A magyar cserkészet története 1910-től napjainkig - kiállítási katalógus (Gödöllői Múzeumi Füzetek 11. Gödöllői Városi Múzeum, 2009)

Bokody József: A MAGYAR CSERKÉSZET TÖRTÉNETE 1910-TŐL NAPJAINKIG - 7. sz. melléklet Válogatás a Cserkészgyűjtemény kincseiből

¥ (7. sz. melléklet) VÁLOGATÁS A CSERKÉSZ­GYŰJTEMÉNY KINCSEIBŐL Magyar Cserkészszövetség Gyűjteményébe az elmúlt 15 év alatt számos ritka és nevezetes tárgy, illetve dokumentum került, néha kalandos úton. Most ezek a relikviák a Gödöllői Városi Múzeumban találhatók, melyek egy része az állandó cserkészkiállításon látható. Az 1933-as gödöllői világjamboree emlékszobra A gödöllői IV. jamboree 10. évfordulójára, 1943-ban ditrói Siklódy Lőrinc szobrászművész cserkész em­lékművet készített. A szobor a Budapest X. Százados úti művésztelepen készült, amelyhez a polgári fiúis­kola, 20. sz. Erődi Ödön cserkészcsapatának három cserkésze, Bellanovics Iván, Szőnyi Béla és Bokody József felváltva állt modellt. Az emlékmű a gödöl­lői Szabadság-téri HÉV-állomással szemben, a volt testőrlaktanya mellett, közel a főúthoz került felállí­tásra. Felavatására a háború miatt már nem került sor. A szobrot 1948-ban, a talapzatot 1949-ben, az út szé­lesítésekor távolították el és titokban ismeretlen helyre szállították. A jamboree 60. évfordulóját már szabadon ünne­pelhették a magyar cserkészek. Ezért 1990-ben a megtalált posztamens felújításra került és pár méterrel beljebb a régi szobor helyétől, a Petőfi Sándor Művelődé­si Központ melletti térségen lett felállítva. Erre a talapzatra került a Kisfaludi Stróbl Zsigmond szobrászművész 1929-ben készült Cserkész című kisplasztikája alapján, Paál István szobrászművész, a mester tanítványa által készített, teljes ala­kos szobor. A terpeszállásban lévő, egyenruhás cserkészfiú kinyújtott bal kezében cserkészbottal, jobb kezében a magasba emelt cserkészkalappal, az ég felé néz. A talapzat régi feliratát felújították és kiegészítették: Az előrészen: „Az 1933. augusztus 5-20-ig Gödöllőn megtartott cserkész világtáborozás emlékére emelte Gödöllő község és Pest-Pilis-Solt-Kiskun vár­megye közönsége". Az 1994-es szöveg kiegészítés: „Eltávolítva 1948-49-ben. Közadakozásból készült 1993-94-ben a Világjamboree 60. évfordulójára."

Next

/
Oldalképek
Tartalom