G. Merva Mária (szerk.): A magyar cserkészet története 1910-től napjainkig - kiállítási katalógus (Gödöllői Múzeumi Füzetek 11. Gödöllői Városi Múzeum, 2009)

Bokody József: A MAGYAR CSERKÉSZET TÖRTÉNETE 1910-TŐL NAPJAINKIG - 6. sz. melléklet Nemzeti cserkésztalálkozók, jamboree-k

¥ (6. sz. melléklet) NEMZETKÖZI CSERKÉSZTALÁLKOZÓK, JAMBOREE-K A Nemzetközi Cserkészszövetség négyévenként világtalálkozót, jamboree-t ren­dez. A nagyméretű világrendezvények ütközésének elkerülése érdekében ezekre két olimpia megrendezése közötti évben kerül sor. Ezeken a találkozókon a vi­lág minden részéből összesereglenek a cserkészek. Hatalmas sátorvárost építenek fel, a 10-12 nap alatt számos közös-, illetve országonként szervezett kulturális-, sport-, kaland-, készségfejlesztő-, ismeretterjesztő-, stb. programokon vehet­nek részt. Az egyes országok a központi- vagy az altáborok színpadán, illetve a tábortűz mellett bemutatják hazájuk kultürkincseit, népdalokat, néptáncokat, balladákat, stb. adnak elő. Ezenkívül az országonként rendezett kiállításokon, be­mutatókon részletesebben is ismertetik hazájuk értékeit, a nevezetes személyeket, tájakat, szokásokat, jellemző ételeiket, játékaikat. A jamboree-kon való részvétel egy nagy kaland, amely lehetőséget ad egy életre szóló, nagy közösségi örömün­nep átélésére, más országok cserkészeinek megismerésére, barátságok kialakulásá­ra, amely még felnőtt korban is megmarad. A jamboree-k rövid ismertetése: 1908. január 24-én Birkenheadben, az YMCA székházban jelentette be Bi-Pi hivatalosan a cserkészet megalakulását. 1. Anglia, London, Olympia-csarnok, 1920. Az első találkozó, ahol az alapítót, Robert Baden-Powellt, a cserkészek közkedvelt Bi-Pi-jét a világ főcserkészének választották meg. 34 országból 8 ezer cserkész vett részt. Ezen a találkozón a magyar cserkészek nem vehettek részt. 2. Dánia, Ermelunden, 1924. augusztus 8-16. A Koppenhága közelében lévő királyi vadaspark területén már igazi sátortábor létesült és versenyeket is ren­deztek. 22 ország képviseletében 6 ezer cserkész táborozott. A magyar csapatot dr. Hermann (később Temesy) Győző vezetésével, 102 fő alkotta. A versenyeken a magyar cser­készek Nagy-Britannia és az Amerikai Egyesült Államok mögött a 3. helyezést szerezték meg.

Next

/
Oldalképek
Tartalom