G. Merva Mária (szerk.): A magyar cserkészet története 1910-től napjainkig - kiállítási katalógus (Gödöllői Múzeumi Füzetek 11. Gödöllői Városi Múzeum, 2009)

Bokody József: A MAGYAR CSERKÉSZET TÖRTÉNETE 1910-TŐL NAPJAINKIG - 7. sz. melléklet Válogatás a Cserkészgyűjtemény kincseiből

¥ - — — w Szerencsére előrelátó kezek már 1947-től mentették, ami menthető volt. Később ezek az iratok az Országos Levéltárba kerültek, amelyek 1912 és 1948 között keletkeztek. Tehát felölelik a magyar cserkészet megalakulásától a megszünteté­sig tartó időszakot. A teljes anyag 17,5 iratfolyómétert tett ki. Évtizedekig még a kutatók sem juthattak ezekhez. Végül az 1980-as évektől lehetett betekinteni a cserkész dokumentumokba. Ezt többen is megtették, de „közreműködésükkel", sajnos pár fontos irat el is tűnt. Időközben a Magyar Cserkészszövetség és az Országos Levéltár megálla­podott, hogy a fennálló törvény alapján visszaszolgáltatják a Szövetségnek az iratokat. Ezután a Levéltárban precíz feldolgozás következett, majd biztonsági mikrofilmre vették azokat. Végük az iratokat országos védettségűvé nyilvánították. A hatalmas értéket képviselő dokumentumokat, 146 irattári dobozban pár éve vehettük át és ismét elhelyezhettük levéltárunkban. Az anyag többek között fel­öleli a cserkészet megalakulásával, a gödöllői Csodaszarvas Jamboree, a Pax Ting, leánycserkész világtalálkozó dokumentumait és a cserkészélettel összefüggő más iratokat. A levéltár országosan védett levéltárként működik és csak külön egyedi enge­déllyel kutatható. Kutatási lehetőség még, a mikrofilmek felhasználásával az Or­szágos Levéltár óbudai telepén lehetséges. A levéltár jelenleg a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központban található. „Hátizsákos cserkész szobor", kisplasztika A bronzból készült cserkészruhás, cserkészkalapos fiú, hátán hátizsák­kal, jobb lábával előre lépve egy félgömbön áll. Két kezével a jobb ol­dalán lévő cserkészbotra támaszko­dik. A Cserkészgyűjteményben négy változatban is megtalálható. A kü­lönbözőségek közül megemlíthető a cserkészbotok hosszúsága, illetve a kétféle márvány és kétféle bronz talapzat. így az egyes szobrocskák teljes magassága 17, 20 és 22 cm. A Cserkészboltban árusították. A szobrot Pongrác D. Szigfrid szobrászművész készítette, aki a 33. sz. gr. Széchenyi István cserkészcsapat tagja volt. Jelenleg a képen látható négyféle szobor a jelen kiállításon látható.

Next

/
Oldalképek
Tartalom