G. Merva Mária (szerk.): A magyar cserkészet története 1910-től napjainkig - kiállítási katalógus (Gödöllői Múzeumi Füzetek 11. Gödöllői Városi Múzeum, 2009)

Bokody József: A MAGYAR CSERKÉSZET TÖRTÉNETE 1910-TŐL NAPJAINKIG - 6. sz. melléklet Nemzeti cserkésztalálkozók, jamboree-k

47 ára engedte ki a kiválogatott 400 cserkész helyett a 200 fős magyar csapatot Franciaországba. A „Béke Jamboree-ja" Pá­rizs közelében, a Szajna egyik kanyarulatában lévő táborban volt, 38 országból 24 ezer cserkész vett részt. A magyar csapat vezetője Färber József és Jánosi Sándor volt. A magyar tábo­rozók között politikai megfigyelők is akadtak. A magyar fiúk a kulturális műsorban és a kajakversenyeken kitűnően szerepeltek. Ez volt az utolsó részvétel a cserkészet 1948-ban történt felszámolása előtt. I MONDI AL 8 E I FRANCE 1947 X 5§P Magyarországon az önkényuralmi rendszer 1948-ban megszüntette a cserkészetet, ezért a további világtalálkozókon nem vehettünk részt 7. Ausztria, Salzkammergut, Bad Ischl, 1951. Mottó: ,Az egyszerűség Jambo­ree-ja". A táborozáson 41 országból 13 ezer cserkész vett részt. Az emigráns magyar cserkészek csak más országok résztvevői között jelenhettek meg a táborozáson. A korábbi jamboree-or­szágok zászlajának felvonásakor az illető ország cserkészindulóját játszották. A magyarok - habár nem voltak ott - hatalmas ünnep­lésben részesültek. 8. Canada, Ontario, Niagara-on-the-Lake, 1955. Mottó: „Új látó­határok". A táborozáson 71 országot 11 ezer cserkész képviselt. Az első világtalálkozó, amelyet Európán kívül rendeztek. A nagy vízesés közelsége számos különös programot biztosított. Először jelent meg a jamboree-n a televízió. A táboron végigsöpört a Connie hurrikán is. 9. Anglia, Sutton Park, 1957. Mottó: Jubileumi Jamboree". A Birmingham kö­zelében lévő, egykori királyi vadaspark területén megrendezett világtalálkozó a cserkészet megalakulása 50. évfordulójának je­gyében zajlott. 82 ország 31 ezer cserkésze vett részt. A világ­l^fCjJ^í találkozó időpontja különös, hiszen most két jamboree között, 2 éves időközzel rendezték meg. Különös azért is, mert Bi-Pi születésének 100., a világ első cserkésztáborának és a cserkészet megalakulásának 50. évfordulóját ünnepelték. Ezért párhuza­mosan rendezték a „Rover Mott" és a cserkészvezetők „Indaba" táborát is. Itt is hatalmas tapsvihar fogadta az előző jamboree-k zászlói között a magyar zászlót.

Next

/
Oldalképek
Tartalom