Somorjai József szerk.: Érték a fotóban. Országos Fotótörténeti Konferencia előadásainak anyaga. Tata, 1993. szeptember 27-28. (Tudományos Füzetek 9. Tata, 1994)

Melléklet - Salamon Sándor (Kuny Domokos Múzeum, Tata): „Érték a fotóban” Országos fotótörténeti kiállítás Tata, 1993. szeptember 26–december 17.

„ÉRTÉK A FOTÓBAN" ORSZÁGOS FOTÓTÖRTÉNETI KIÁLLÍTÁS TATA, 1993. SZEPTEMBER 26-DECEMBER17. Salamon Sándor (Kuny Domokos Múzeum, Tata) 1992-ben Fűrészné Molnár Anikó, Virág Jenő és Kincses Károly úgy gondolták, kell egy országos hírű, jó kiállítást létrehozni. A Tatán nyíló kiállítás anyagát 39 magyarországi múzeum gyűjteményéből válogatták szakemberek, melyből közel 370 db fotográfia került a falra, illetve a tárlókba. Mindezt egy egyéves előkészítő munka előzte meg, hiszen ennyi közintéz­ményből - határidőre - viszonylag válogatottan, szakszerűen csomagoltan és szállítva hozzájutni ekkora tömegű műtárgyhoz nem egyszerű feladat. Hozzájárult mindehhez, hogy egy felbecsülhetetlen értékű nemzeti vagyonról van szó. A szervezést a Komárom-Esztergomn Megyei Múzeumok Igazgatósága és a Legújabbkori Történeti Múzeum vállalta magára. Előbbinél Fűrészné Molnár Anikó hívta fel a közel 40 közintézményt a részvételre, utóbbinál gyűjtötték a beérkező anyagot, majd ugyanitt történt a válogatás. Szakemberként ezt a munkát Stemmlerné Balog Ilona az - LTM Fotótárának vezetője - és Kincses Károly - a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója - végezte. A tatai múzeum munkatársai rendkívül precízen, kellő szakértelemmel és alázattal installálták a fényképeket. Ezzel is megkönnyítették a kiállítás rende­zőinek a dolgát, ami még így sem volt könnyű feladat. A legnagyobb kihívás a fotográfiák száz százalékos védelme volt, hiszen óvni kellett fénytől, hőtől mindegyiket. A fokozott védelemre azért volt szükség, mert igen sok száz év körüli fénykép olyan kémiai eljárással készült, ami a nem megfelelő fényhatásokra megállíthatatlanul rongálódik, sérül. Sikerült valamennyi fénykép elé 98 %-os szűrőhatású UV fóliát tennünk, valamint olyan mesterséges fényeket alkalmazni, mely lehetővé tette, hogy három hónapig látogatható volt a kiállítás. Magyarországon eddig így együtt, ilyen hosszú ideig még soha nem lehetett látni a 100 éves hazai fotótörténet legbecsesebb értékeit. Ezt igazolta a kiállítással egyidőben rendezett fotótörténeti konferencia meghívott szakembereinek egybehangzó véleménye is. Közel 160 évvel ezelőtt született meg a fotográfia, magyar néven - amely ugyanannyi idős - a fénykép. A világ bizonyára nem juthatott volna előbbre, bármi 185

Next

/
Oldalképek
Tartalom