Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Balpataki Katalin: Egy „szocialista település", Százhalombatta az 1950-es évek forrásaiban

ezeket haza engedjék (...) Lenkei Bertalan vb. elnök bejelenti, tényleg nem csináltak ezek az emberek semmit, de mégis nézzük az érem másik oldalát is. Mit csináltak volna esetleg, ha még egy pár hétig ők lettek volna a község vezetői. Félreállították a tanácstagokat és vb-t, beültek a Tanácsházára. A falufelelős rendőrtől elvettéka fegyvert, a téglagyárban feltörték a robbanóraktárt, nyílván nem azért, hogy a robbanóanyaggal kemencét fütsenek. Ledöntöt­ték a szovjet hősök emlékművét és hasonló dolgokat vittek végbe. Hát ez mi, ha nem ellenfor­radalom? Lehet, hogy mindezt nem pont ők tették, de higgyék el az elvtársak maga az ellen­forradalom volt a feljelentőjük. Az ellenforradalom alatt mindenki megmutatta igazi arcu­latát, illetve önéletrajzát. Az ellenforradalom alatt és utána nyomozóink foglalkoztak a kérdéssel. Ártatlan emberek ellen senkinek semmi érdeke eljárást folytatni. Tehát ha őket elvitték mégis csak volt valami kevés a számlájukon. Mindezt mi sem tudjuk mert nem is tud­hatjuk, hiszen ezt sem velünk se másokkal nem közölték mert nem is közlik. Viszont akiket elvittek azok tudják legjobban, hogy miért vannak ott. És ha látszólag nem is csináltak sem­mit de senki sem tudja és nem is tudhatja, hogy mit csináltak volna később. Nyilván nem ültek volna karban tett kezekkel. " 33 Az elhurcoltak megjárták az Aradi utcai főkapitányságot, a Kozma utcai gyűjtőfogházat, majd a kistarcsai internálótáborban kötöttek ki. 1957. június 25-én Maráczi Lajost is le­tartóztatták. Az intcrnálótáborból több hónapi fogva tartás után, gyakorlatilag szó nélkül kiengedték Würth Pált, Kovács Miklóst és Cseresznye Józsefet. A nyomozómunkát követően, 1958. január 30-án „a százhalombattai ellenforradalomban való részvételért" Maráczi Lajos, Sefcsik István, Versics Károly és Lenkei Sándor ellen emeltek vádat. (9. kép) A vádirat szövege bizonyítja az alapos „tényfeltárási" munkát: I. rendű vádlott: Maráczi Lajos egykori vb. titkár, aki megmaradt hivatalában, de a vezetést átengedte Sefcsik Istvánnak cs mindenben együttműködött vele, ellenforradalmi fel­hívásokat szövegezett meg és olvasott be a hangosbemondóba. II. rendű vádlott: Sefcsik István részt vett a Szovjet Hősi Emlékmű ledöntésében, a hatalmat magához ragadva meg­szervezte a Nemzeti Bizottságot, lefegyverezte a két helyi rendőrt, feloszlatta a termelő­9. kép Idézés szúzhalombattaiak ellen az „ellenforradalom "-ban való részvétel miatt, I95Sjanuár 33 Tanácsülési Jegyzökönyvek. 1957. május 14. PML. XXIII b - 6. 34 Vádirat-PML. XV. 24. 13. d.

Next

/
Oldalképek
Tartalom