Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Balpataki Katalin: Egy „szocialista település", Százhalombatta az 1950-es évek forrásaiban

A Nemzeti Bizottmány memorandumokat írt és olvasott be a hangosbemondóba, határo­zatokat hozott, ügyeket intézett, igazolásokat állított ki. Ügyintézésükben a rádió, a sajtó híradásai adtak útmutatást, de informáló és véleményeztető telefonos kapcsolatot tartott fenn a környező településekkel, elsősorban Érddel és Ercsivel. A legsürgetőbb kérdés a közellátás és a mezőgazdasági (szántás, vetés) megszervezése volt. A Bizottmány létrehozásával Száz­halombatta is konszolidálta a forradalmat. A Nagy Imre-kormány lehetőséget adott termelőszövetkezetekből való szabad kilépésre, ennek következtében az erőszakosan téeszekbe betereltek a kilépésen, illetve feloszlatáson gondolkodtak. A Nemzeti Bizottmány hatáskörén kívülinek minősítette a téeszek belső ügyét, erről levélben is értesítette az érintett vezetőket, a megoldást ezzel a tagokra hárította. 26 (6. kép) Október 28-án az egykori földbirtokos gazdákból alakult Rákóczi Ter­melőszövetkezet felbomlott. A Stromfeld és a Damjanich Tsz. is az osztozkodásokat intézte különböző taggyűléseken. 6. kép A százhalombattai Nemzeti Bizottmány levele a termelőszövetkezet átalakítása ügyében, 1956 október A forradalomért való „tenni akarás", mint az országban oly sok helyen, itt is a Budapestre szállítandó élelmiszerszállítmány összeállításában (2 alkalommal) nyilvánult meg. A falu lakossága számos ügyben kérte az ügyintézést. Különösen a katonai szolgálatukat teljesítők családtagjai aggódtak, nem alaptalanul, hiszen 1956. október 31-én András István sorkatona, Budapesten a VIII. kerületi Gyulai Pál u. 2. szám előtt, szájpadlövés következtében meghalt. Százhalombattának ő az egyetlen „forradalmi" halottja. 27 26 Nemzeti Bizottság levele a Damjanich Tsz-nek. 1956. október 30. PML XV. 24. 13. d 27 HORVÁTH M.-TULIPÁN É. 2006. 86. p.

Next

/
Oldalképek
Tartalom