Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Balpataki Katalin: Egy „szocialista település", Százhalombatta az 1950-es évek forrásaiban

egészítettek ki. A forradalmi hangulat az első napokban a falu felett található borospincék­ben és az italboltokban bontakozott ki, ahol a helyi vendéglátó ipari egységek teret adtak a véleménynyilvánításnak. Wurth Pál vendéglős forradalmi „tette" ezen is túl ment: „ ... az ál­tala vezetett italboltban a polcra jól látható helyre 1 drb. fekete_kenyeret tett ki, melyet kor­pából sütöttek, és a következő feliratot tette rá „Ilyen kenyér van a Szovjetunióban velünk is ilyen kenyeret akarnak etetni, ne engedjétek, harcoljunk a ruszkik ellen. " 19 A felfokozott hangulatot nö­velte október 26-án a téglagyárban, egy új üzemegység átadása és az azt követő ünnepség is. Jó néhány helyi fiatal - köztük a felfüg­gesztett tanácselnök fia - alkohol­tól megmámorosodva, a helyi temetőben lévő szovjet hősi emlék­müvet ledöntötte. (4. kép) A követ­kező napokban több hatalmi jelkép is hasonló sorsra jutott: „Ill.r. Ver­sics Károly terhelt (...) a százha­lombattai Téglagyár irodájából ki­hozott egy Sztálin szobrot, azt be­kente bitumennel, majd az egyik műhely ablakába helyezve addig dobálta kővel, míg csak az darabokra nem törött. Ugyanekkor egy vörös zászlót szerzett, melyet darabokra tépett, és annak marad­ványait kéztőrlőrongynak használ­ta el." 2 ® „...több kerékpáros tár­sával elmentek Kátok Mihály laká­sára és ott a házra kitűzött vörös zászlót leszedették azzal, hogy ez már megszűnt." 21 Ferenczi Illés, „Százhalombatta 25 éve - 1945-1970" című vissza­emlékezésében helyi kommunisták zaklatásáról is ír: ,, Vinis Györgyné volt csúcsvezetőségi titkár ablakait beverték, Tóth K. István volt párttitkár és földigénylő bi­zottsági elnököt megfenyegették. Az ált. iskola igazgatóját (Újhelyi Józsefét), aki abban az időben a községi alapszerv titkára volt, szintén megfenyegették és le akarták váltani. (...) Fekete listát készítettek. Bár ennek hivatalos nyoma nem maradt mégis köztudomású volt, hogy azon a község legjobb hazafiai szerepeltek. " 22 A Duna túlpartján, Tökölön állomásozó szovjet katonai alakulatok és az érdi fennsíkon lévő egyik légvédelmi üteg között tüzérségi párbajtűz zajlott 1956. október 27-én. 23 Százha­lombattán a fegyverek ropogására életbe lépett az önvédő mechanizmus. 4. kép A százhalombattai szovjet hősi emlékmű, 1956 19 Wurth Pál vizsgálati dossziéja. Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ABTL) 3.1.9. V-153605 20 Vádirat PML XV. 24. 13. d 21 Würth Pál vizsgálati dossziéja ABTL 3.1.9. V-153605 22 FERENCZI I. Í970. 18. p. 23 BÖÖRL. 1997. 103. p.

Next

/
Oldalképek
Tartalom