Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 6. (Budapest, 2006)

II. Módszertan - Műhely - Közlemények - Gócsáné Móró Csilla: Blaskovichok a Rákóczi-korban, a Rákóczi-kor és kultusztárgyai a Blaskovich-gyűjteményben

hűséges szolgálatai fejében Blaskovich Sámuelre íratja a magyarádi birtokot. 46 A császári házhoz való hűségét igazolja az az okmány is, amely 1711. december 29-én íródott. Ebben Esztergom vármegye tesz bizonyságot arról, hogy Blaskovich Sámuel, ugyanennek a vár­megyének szolgabírája a kurucok alatt „dicséretre méltóan" viselkedett. 47 A két Blaskovich testvér hiába állt ellentétes politikai oldalon, a rokoni kapocs és összetartás megmaradt. Ezt bizonyítja Sámuel 1736-os végrendelete, amelyben gondosko­dott fivére, Kata és József nevű árváiról. 48 Sámuel nemes úrfihoz méltóan nevelte testvére fiát, hiszen a nagyhírű nagyszombati egyetemen tanítatta. Az egykori kuruc kapitány Sza­kolczán keltezett iratai igazolják azt, hogy az 1738/39. évi országos diákösszeírásban szerep­lő, Nagyszombaton tanuló nemes rangú, a Nyitra megyei Szakolczán lakó Blaskovich József nevü fiatalember Sámuel unokaöccse. 49 Blaskovich Sámuel 1736-os testamentumában az alábbi tárgyakat osztja cl gyermekei között: „Ezüstneműek: 24 kanál, 2 nagy osztanyi való kanál (szedökanál), 24 pár ezüst kés, egy trantsírozó kés, 3 sótartó, 2 ezüstórácska, 2 gyertyatartó. Arany érmék: 1 db francia király (húszas) arany numizmája, 6 db Szent György (húszas) arany, 3 db Leopoldus tízes arany, 2 db 5-5-ös, 7 db 10-es arany. " Az aranyak és ezüstök egy része a selmeci, másik része a deméndi ház ládáiban volt. A francia numizma egyike lehetett annak, amit testvére, Blaskovich István kuruc kapitány a vezérlő fejedelemtől kapott ajándékba. Sámuel felesége, Grassalkovich Judit asszony 1748. évi testamentumában sem mu­lasztott a Józsefnek nevezett árva fiúra és annak családjára pénzt és ingóságot hagyni. 50 Blaskovich Sámuel özvegyének 1748-ban kelt inventáriumából ismerjük meg a családi tulaj­donban a 21. századig fennmaradt Rákóczi-kori tárgyakat. A Rákóczi-kor és a Rákóczi-kultusz tárgyai a Blaskovich-gyűjteményben A 18. századi összeírásokból tudjuk, hogy mind a nők, mind a férfiak ruházata roppant értéket képviselt. Ma egy hagyatékban a ruhák alig nyomnak valamit a latban, ebben az időben viszont - az ékszerek mellett ­a ruhák alkották a leltárak legtöbbet érő darabjait. 51 „Míg ma a bútorok sokkal nagyobb értéket képviselnek, mint a ruhák, a 18. században ez ép­pen fordítva volt."- írja Tóth István György e korszak lakóhely és bútor­zatának változásairól. 52 így külön öröm, hogy özvegy Blaskovich Sámuelné 1748-as hagyatéki leltárá­ban az evőeszközök, ruha- és ágyne­mük felsorolása között az alábbi téte­leket találjuk: „cassa nevezetű nagy láda ldb, nagy fekete láda 3 db, bőrös láda 3 db, vasas láda 2 db. " Ezek közül a tápiószelei múzeum őrzi a pi­ros és zöld virágú festett, deszkából 1. kép Fekete festett deszkaláda 18. sz. (fotó: Gócsa Mihály) 46 SzMLTF:2. N:7. 47 SzMLTF:2. N:13. 49 FALLEMBÜCHL Z. 1985. 64. p. 50 SzMLTF:2. N:13.,F: 2.N:137. 51 TÓTHI. GY. 1998/7. 52 TÓTHI. GY. 1998. 147. p.

Next

/
Oldalképek
Tartalom