Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 5. (Budapest, 2005)

VI. Könyv- és folyóiratszemle - Egy évfordulóról, két könyvről és sok emlékről. A szolnoki Damjanich János Múzeum kiadványai (Szathmáry István)

megyei múzeumi igazgatóság a 21. század körülményeinek megfelelő, modern raktár- és restaurátormühely-együttcs birtokába jutott) A könyv a múzeumtörténet mellett legalább akkora teret szentel az intézményben folyó tudományos munkának, melynek régészeti részéről Csányi Marietta számol be, Szabó István a történészek tevékenységét fog­lalja össze, Benedek Csaba és Gecse Annabella a néprajzi gyűjtemény alaku­lásáról tájékoztat. Zsolnay László A képzőművészeti gyűjtemény kialakulását ismerteti „Egy város a festők vásznain" címmel, Vadász István a természetrajzi gyűjteményrészt, Pató Mária pedig a könyvtár életét, a kiállítások és a kiad­ványok sorát veszi számba. A régészeti gyűjtemény az intézmény legdinamikusabban fejlődő része, nem véletlenül. A Szolnok környéki táj, de az egész megye végtelenül gazdag a föld mé­lyén megbúvó kincsekben. A teljesség igénye nélkül: a tiszaroffi bronzkori te­mető, a karcag-orgondaszentmiklósi kun temető, Jászdózsa-Kápolnáshalom és végül, dc nem utolsó sorban a világszerte ismertté vált Túrkeve-Terehalom, a bronzkori „csodák városa". Szintén jelentős tudományos visszhangot keltett az itteni, a mezolitikum és a neoli­tikum közötti átmeneti időszakot vizsgáló program is. 4. kép A múzeum munkatársai J). kép A szolnoki Damjanich János Múzeum homlokzata napjainkban

Next

/
Oldalképek
Tartalom