Bodó Sándor - Szabó Jolán (szerk.): Magyarországi végvárak a XVI-XVII. században (Tanulmányok) - Studia Agriensia 3. (Eger, 1983)

Varga J. János: A XVI-XVII. századi katonaság szervezetének kérdései. (Különös tekintettel a főúri parancsnokság alatt álló dunántúli katonaságra)

1000—2000 fő állomásozott, a közepes méretű erősségekben 300— 500 fő, a közöttük húzódó területen pedig kisebb őrhelyek sorakoz­tak, 20—30—50 főnyi őrséggel ellátva. A nagyobb végvárakban — melyek általában főkapitányi székhelyek voltak — a generális mellett várkapitány és egy-két vicekapitány teljesített szolgálatot. Munkájukat segítette az ud­varbíró és a prófuntmester a gazdasági és élelmiszerellátási teen­dők irányításával, a porkoláb és a viceporkoláb a rabok őrzésével, s a hadbíró, aki a szintén főkapitányi székhelyen működő hadi- széknek, mint a katonai bíráskodás fellebbviteli fórumának a te­vékenységét irányította. A várőrség lovasságának és gyalogságának külön kapitánya volt, utóbbit fővajdának is nevezték. A századok élén a lovasok­nál hadnagyok, a gyalogosoknál vajdák állottak. Az altiszti kar­hoz tartoztak a több éves szolgálattal rendelkező főlegények és a tizedesek.3 Tüzéreket csak a jelentősebb várakban találunk. Általánosságban és nagyon vázlatosan ennyit szoktunk el­mondani a végvári rendszer kiépítéséről és őrségének szerveze­téről. A következőkben vizsgáljuk meg kicsit részletesebben a kér­dést a királyi Magyarország adott területére, a Dunántúlra korlá­tozva. A török terjeszkedés fő iránya Magyarország dunántúli terü­letein keresztül vezetett Bécs felé, itt épült ki az a mélységben tagolt védelmi rendszer, amely a déli végvárvonal összeomlása után, nagyjából a zalai—veszprémi—komáromi végekig hátrál­va tartóztatta fel a nyugati irányú hódítást. Dolgozatunk regioná­lis kötődését elsősorban ez határozza meg, továbbá az, hogy a tö­rök elől kirajzott népesség jelentős részét, amely a helybeli lakos­ság fegyverforgató elemeivel együtt a védelmi vonal emberanya­gául szolgál majd, már a XVI. század 40-es éveiben itt, leendő harcai színhelyén találjuk. A török támadások főként ezen a had­színtéren ismétlődnek változó intenzitással, a legerősebb katonai nyomás erre az országrészre nehezedik, következésképp a védelmi rendszernek is itt kell a leghatékonyabb, a legrugalmasabb és leg­változatosabb formákat alkalmaznia. A katonaság szervezetének vizsgálata, a szervezet változatos formái és azok összefonódása 120

Next

/
Oldalképek
Tartalom