Dr. Tardi Tibor: A városgazdálkodás néhány problémája a második ötéves terv időszakában (A Hajdú-Bihar Megyei Múzeumok Közleményei 14. Debrecen, 1971)

I. Önállóság a bevételek tervezésének, teljesítésének és érdekeltségi rendszerének a türkében. Az itt felmerült közgazdasági problémák

I. FEJEZET 1. Önállóság a bevételek tervezésének, teljesítésének és az érdekeltségi rendszer­nek a tükrében. Az itt felmerült közgazdasági problémák 1.1 A bevételek tervezése. A bevételek elsődlegességének kérdései Bármennyire is különösen hangzik, egy nagy város költségvetése nem a népgazdasági költségvetés kicsinyített mása. Itt nem a társadalmi tiszta jövedelem központosításán, hanem a népgazdasági szinten mái­központosított tiszta jövedelemhányad egy részének felhasználásán van a hangsúly. A bevételeknek itt nem volt elsődleges, meghatározó szerepük. A be­vételek jelentőségének lebecsülése nélkül már elöljáróban leszögezhetem, hogy a városi bevételek nem voltak hatással a város egyévi költségveté­sének volumenére. Nem nagyságuktól függött, hogy milyen feladatok va­lósultak meg. Mindössze az állami támogatás nagyságára voltak hatással. Önként adódik a kérdés, miért nem volt a bevételeknek elsődleges, meghatározó szerepük? Azért, mert Debrecen városnak tervszerűen ki­épített s a lakosság effektív szükségleteivel összhangban álló, sőt attól kissé elmaradt költségvetési intézményhálózata van, olyan hálózat, amely általában megfelel a magyarországi nagyvárosok átlagos színvo­nalának, s ezek olyan szükségleteket elégítenek ki, amelyeket a köz­ponti irányítás elvileg és gyakorlatilag effektív közvetett szükségletek­nek már elfogadott. A költségvetés készítése és jóváhagyása során az már nem lehet kérdéses, hogy mi legyen a meglevő intézményhálózattal? Ami megvan, azt fenn kell tartani akkor is, ha van megfelelő nagyságú helyi bevétel, akkor is, ha nincs. Nem tudok arra példát, hogy egészségügyi, kulturá­lis vagy más intézményt zártak volna be azért, mert valamelyik városi tanács tervezett bevételei az irányszámok alatt maradtak. Nem lehet csökkenteni a zöldterületet, sem a tisztítandó útfelületet, sem a közvi­lágítási rendszert a bevételek tervezése során szerzett negatív tapasz­talatok miatt. Miért volt fontos ezek ellenére is a bevételek tervezése? Miért for­dítottak a tanácsok mégis olyan jelentős figyelmet a bevételek kimun­kálására? Ennek több oka volt! á) A tanácsoknak nem fűződött érdekük ahhoz sem, hogy „alul" tervezzenek, hiszen az elsődleges tervek még mindenképpen felülvizs­gálatra és módosításra kerülnek . . .

Next

/
Oldalképek
Tartalom