Zoltai Lajos: Jelentés Debrecen sz. kir. város múzeumának és Közművelődési Könyvtárának 1925. évi működéséről és állapotáról (1926)
A) Jelentés Debrecen sz. kir. város Múzeumának 1925. évi működéséről és állapotáról - I. A Déri múzeum, Kulturház építése
A) Jelentés Debrecen sz. kir. város Múzeumának 1925. évi működéséről és állapotáról. Múlt évi május 15-én kereken két évtized telt el azóta, hogy Debrecen sz. kir. város Múzeuma, Csokonai halálának századik évfordulójának ünneplése keretében megnyílott, ugyanazon füvészkertuccai iskola épületében, három kis szobát foglalván el, ahol most az egész első emeletet a közművelődési könyvtár és a múzeum képtára tölti meg. A csecsemő intézet akkor kizárólag adományokból gyűlt harmadfélezer darab régiséget, néprajzi és néhány kisebb műtárgyat számlált. Ma történelmi, néprajzi és művészeti osztálya közel ötvenezer tárgyával, húsz szobában és teremben is csak zsúfoltan fér el. E fényes gyarapodás túlnyomó részének a múzeum szép- és nemes hivatását mindjobban megéitő közönség meleg érdeklődése, elismerést érdemlő áldozatkészsége volt mindmostanáig ki nem apadó forrása. Ez a számotadás sáfárkodásunkról tehát a múzeum huszadik évi működését és állapotát ösmerteti meg az érdeklődő közönséggel. I. A Déri múzeum, Kulturház építése. Tavaly végre megváltozhatatlanul eldőlt a múzeum állandó hajlékának a közművelődési ház építésének ügye, mely egyidős a múzeum keletkezésével, e húsz esztendő alatt tömérdek szó- és tollharc folyván el miatta. Főképen a hely kérdése körül támadt nehézségek és nézeteltérések miatt vajúdott sokáig az ügy* *A kulturház és múzeum elhelyezése céljára időrend szerint a következő telkek felett folytak komoly, néha már eldöntöttnek látszó tárgyalások. 1. A piacuccai Gerébi-Borsos-telkek* a mai Király ucca mellett. (1905). 2. A piacuccai 24—26. sz. Szikszay- és Tábornoki ház, a városi új bérpaloták helyén. 3. A Csokonai-szobor megetti tanári lakások, melyek közül a ref. egyház birtokában levőket a presbitérium akkor is, első szóra kész volt áldozatok árán is, átengedni a városnak. (1907—8.) 4. A múzeum jelenlegi háza, Hatvan uccában jobb- és balfelől kisajátítási jogon kibővítve a szomszédos telkekkel (1909—1911.) 5. Kossuth uccában a Komáromi és Bészler házak udvarán, hol most a pénzügyigazgatóság székel. (1910). 6. A csapóuccai 18. sz. sarok telek, Vár ucca mellett. 7. A Péterfia végén fekvő árvaházi és Moldoványi telkek. (1909). 8. A péterfiai 28—30. sz. részint városi, részint olcsón megvehető magán két nagy telek. (1913).