Szőllősy Csilla - Pokrovenszki Krisztián (szerk.): Alba Regia. Annales Musei Stephani Regis - Szent István Király Múzeum közleményei. C. sorozat 44. (Székesfehérvár, 2016)

Tanulmányok/közlemények - Régészet - Török Béla - Kovács Árpád - Szücsi Frigyes: Előszállás - Öreghegy és Úrhida - Arany János utca lelőhelyeken feltárt avar kori fokosok elektronmikroszkópos archeometriai anyagvizsgálata és régészeti értékelése

Török Béla - Kovács Árpád - Szűcsi Frigyes: Előszállás — Öreghegy és Úrhida - Arany János utca lelőhelyeken feltárt avar kori fokosok... szinte teljesen ferrites szövetszerkezetet találtunk (72. kép). Mindezekből meg lehet állapítani, hogy a minta lencseszerűen heterogén szerkezetű, a karboneloszlás hozzávetőlegesen 0.2—0.8% között, területenként vál­tozik. Már a bucavas sem lehetett homogén, a perlit hányada is rapszodikusan változik területenként. A perlit alapvetően nincs összetörve, illetve az anyag nincs kilágyulva, a tárgy relatíve enyhébb erejű alakí­tást kaphatott. A fokosbalta mintájának felszínközeli területein salakzárványok találhatók sorba rendeződve (72. kép). A 13. képen látható, (1) jelű zárvány átlagos — nem pontbéli — spektrumát és összetételét a 14. kép mutatja. A metallurgiai eredetű — a kohósítás alatt keletkezett — salakzárvány nagy mangántartalma jellemző sajátosságnak nevezhető és több dunántúli (főleg somogyi) avar kori vassalakban is megtaláltuk a korábbi vizsgálataink alkalmával.23 A fokosbaltáról elmondható, hogy még a másik két vizsgált fokosnál is heterogénebb szerkezetű, de ugyanúgy egy darab bucavasból alakíthatták ki. Réteges szerkezetet nem találtunk. 24 7. kép 8-13. kép 23 TÖRÖK - KOVÁCS 2011 ; TÖRÖK - KOVÁCS - GALLINA 2015, 229, 231.

Next

/
Oldalképek
Tartalom