Alba Regia. Annales Musei Stephani Regis. – Alba Regia. Az István Király Múzeum Évkönyve. 8.-9. 1967-1968 – Szent István Király Múzeum közleményei: C sorozat (1968)

Közlemények – Mitteilungen - Kralovánszky Alán: Előzetes jelentés az 1965. évi székesfehérvári feltárásokról. – Vorbericht über die mittelalterlichen Ausgrabungen in Székesfehérvár in 1965. VIII–IX, 1967–68. p. 253–262.

A feltárás területével kapcsolatos történeti és régészeti vonatkozások Mint ismeretes, az írásos források szerint I. István ki­rály a Boldogságos Szűz Mária tiszteletére királyi kápol­nájának tekintett bazilikát és ehhez kapcsolódó prépost­ságot hívott életre. Ennek az alapításnak pontos idő­pontja — István uralkodásának idején belül — vitatott. Nem ismert a prépostság területének pontos határvonala sem. Az írásos és a XIX— XX. századból ismertté vált régé­szeti adatok szerint minden esetre egy bazilikával, több sírkápolnával, valamint a prépostság különböző épületei­vel kell számolnunk területünkön. Ezen épületekből egy háromhajós, főhajójában félköríves apszissal, oldal­hajóiban egyenes fallal záródó bazilika mintegy 70%- a, egy egyhajós, félköríves apszissal záródó sírkápolna mintegy 60%-a (az ún. Szent István sírkápolna), egy nyolc­szög három oldalával záródó támpilléres kápolna (az ún. Mátyás király sírkápolna), valamint a bazilika és a Mátyás sírkápolna közötti területen fekvő látszólag összefüggő, de alaprajzilag jelenleg értelmezhetetlen épületrészek ismertek. Mivel ásatási területünk a királyi bazilika közvetlen szomszédságában van, s a déli oldalhajó falához csat­lakozik a kis sírkápolna (ú. n. Szent István sírkápolna), jogosult feltételezés, hogy a terület a prépostság terüle­téhez tartozott. Az ásatás során az ú. n. István sírká­polnát újra feltártuk, hogy összehasonlítási lehetőség nyíljon az eddig régészetileg kutatatlan területünkön elő­került objektumokkal, illetve ezen keresztül a baziliká­val. Ennek alapján lényegileg két munkaterületen dolgoz­tunk; az 1936-ban feltárt ú. n. Szent István sírkápolna területén, valamint az itt talált sírkápolnától délre és nyugatra elterülő szabaddá vált telken, illetve az úttes­ten. (1. sz. ábra) A feltárást több helyen nem folytathattuk, mivel a fe­lette álló újkori épületrészek ezt nem tették lehetővé. Ezeknek a vizsgálatára csak e falak elbontása és az új, épület megépítése után van lehetőség. (2. ábra) Legkorábbi települési nyomok. X. század Az ásatás során a másodlagosan felhasznált rómaikori kőanyag, valamint néhány tegula-töredéken kívül, a X. századtól kezdődően kerültek elő régészeti jelenségek. Területünk DK-i negyedében öt helyen, átlagban 1 m átmérőjű és 20—40 cm magas, 106; 88;, 107,50—50—57— 60 méteren különböző nagyságú kövekből kötőanyag nélküli, átlagban egymástól 5 méterre fekvő kőrakások voltak. Mellettük, valamint a kövek között X. sz.-i szerepek kerültek elő. Bár nem találtunk semminemű tüzelési nyomot, mégis tüzelőhelyeknek tarthatjuk leg­valószínűbben azokat. Ha alaprajzilag nézzük helyüket, akkor egy derékszögben megtörő vonalat láthatunk. Ennek alapján feltételezhető lenne egy esetleges faépület pillér vagy fal alapozása. Viszont ennek ellene mond egy­részt az, hogy a nyomvonalon semmi cölöplyuk nem ke­rült elő, másrészt az, hogy a kövek nem vízszintesen, 1. ábra 254

Next

/
Oldalképek
Tartalom