Németh Györgyi szerk.: Manufaktúrák Magyarországon 1. Manufaktúratörténeti Konferencia Miskolc, 1989. október 16-17. (Kiegészítő kötet. Miskolc, 1991)
A KONFERENCIA VITAANYAGÁNAK ÖSSZEFOGLALÓI - Endrei Walter: Textilmanufaktúrák a Magyarországgal szomszédos államokban (Kiegészítő és vitázó megjegyzések)
a 17. század közepén számos várban van már konfekcionálás és vannak falvak mint például Tunyogmatolcs, ahol majdnem száz szabó dolgozik, ezek nem álltak össze szabóságokká, tehát a konfekcióipar nem korábban keletkezett? Fgy megjegyzésem, amely ugyancsak vitát provokálni hivatott az, hogy érzésem szerint a manufaktúra alkalmas elavult gyártási módszerek konzerválására. Két példát mondok csupán. Az egyik az, hogy az ipari forradalom legelején, majdnem egy évben feltalálták a jennyt - amely egy sokorsós fonókerék -, és a water framet - amely egy sokorsós rokka. A jenny-t soha sem lehetett vízzel meghajtani, a watert rögtön, azért is hívják így. A jenny volt attól fogva a lassan elhaló angol manufaktúrák gépe, akárcsak nálunk, vagy Lengyelországban, ahol szívósan továbbéltek. A másik ilyen példa az a ma is állítólag 11 példányban dolgozó hazai perotinnak az esete. Domokos Ottó szerint ma is van 11 olyan kékfestő, aki perotinnal dolgozik. A perotin később keletkezett, mint a hengemyomó. A hengernyomó gép akár ötvenszeres .kapacitással rendelkezik, mint egy kézinyomó. A perotin talán csak két- vagy háromszorossal. Ennek ellenére megmaradt Magyarországon is, meg egy pár környező államban hosszú ideig, egyszerűen mert olcsóbb volt és a hengemyomó csak érvek múlva terült volna meg. Most térek vissza arra, amit már jeleztem; a gyáriparba való átmenetre. Ugyanis nincs olyan adatunk, hogy nyugaton, tehát, ahol a szerves fejlődés számos tünetével találkozhatunk, hogy egy olyan híres manufaktúra, mint a linzi,vagy pedig a Calw-i, át tudott volna térni a gyári üzemformára. Felfogásom szerint a manufaktúra-vállalkozás soha sem tudott annyi tőkét akkumulálni, hogy abból az ugrást a gyáriparba végre tudja hajtani, azaz Münchhausen módjára kihúzza önmagát a mocsárból. A gyár létrehozására csak a kereskedelmi tőke képes.