Bárth Dániel - Laczkó János (szerk.): Halmok és havasok. Tanulmányok a hatvan esztendős Bárth János tiszteletére (Kecskemét, 2004)

Egy tudomány forrásvidékén - Hála József: Hogyan gyűjtöttek elődeink? Anekdoták és történetek a magyar néprajztudomány klasszikusairól II.

Jankó János 1890-1891-ben végzett gyűjtőmunkát Kalotaszegen,12 ahol egy időben „állandó fuvarosa” egy hetvenéves öreg mákói ember volt.13 Kalotaszeg első jelentős néprajzkutatója róla a következőket jegyezte fel: „[■■■] Előbb említett öreg,kocsisomat még külön is meg kell dicsérnem; a kalo­taszegi gazda lovait kihasználja a különösen abban a munka időben, a mikor én ott jártam. így aztán az ember nehezen kap fuvart s ha kap, oly lassan döczög a szekér, hogy bizony sokszor szívesebben gyalogoltam órákig mellette. Az öreget, mint fuva­rost azért nem ajánlották, mert iszonyúan hajt, lovai vágtatnak. Én felfogadtam s mondhatom az öreg a róla elterjedt híreket épen nem czáfolta meg az én nagy meg­elégedésemre. soha nem felejtem el, hogy egy jó ebéd után, vagy annak reményében az öreg mily jókedvűen kergette lovait. Néha szint megijedtem, olyankor nevetve felelte az öreg: »nem azért kaptak uj patkót a lovaim, hogy lassan menjenek« - »De az uj patkók tiszteletére nem akarok ám kifordulni« feleltem én. - »70 év, 70 év!« mormogta az öreg, igy hivatkozván hosszú tapasztalataira. " 14 Hófúvás és farkasok Vikár Béla 1900 telén Herrmann Antallal és fiával, Károllyal, valamint Radnóti Dezsővel, Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) főtitkárával ment a székelyföldi Énlakára népdalokat gyűjteni. Az odavezető úton majdnem szeren­csétlenség érte őket: Társaim: [...] már-már megbánták a szánkón nem minden baj nélkül megtett kirándulást. Oly nagy volt ugyanis a havazás, hogy az út sem látszott. Óriási völgy terült el az út mentiben s a hó azt is egészen elfodte. Szánkónk a meredek völgy szélén haladt. Egy helyen hirtelen megtorpant a ló s a kocsis leugrott. Kitűnt, hogy a meredek szélén vagyunk. Még egy lépés s a szánkó velünk együtt a száz méternél is mélyebb völgy fenekére kerül. Az állat ösztöne mentett meg a végpusztulástól. [..] ” 15 Máskor, a székelyföldi Siklóra menet éppen csak elkerültek egy farakást: ,,[...] Evekig folytattam ezt a tallózást. Később mellém szegődött, mint segítő­társ a szintén ügyes gyorsíró, König György, a hírneves matematikus, König Gyula professzornak a fia. Együtt jártunk, többnyire gyalog, vagy cigánynapszámossal a girbe-gurba székely utakat Erdély-szerte. Egy szép őszi napon a dalairól nevezetes Siklódra igyekeztünk gyalogszerrel. Cigányunk vitte a gépet [a fonográfot]. Félúton a hegyi faluhoz egy szénásszekér állt előttünk. Amikor beérkeztünk a faluba, ott riadt lelkendezéssel fogadtak:- Hát maguk erre járnak? Nem tudják mi esett itt meg? 12 Gyűjtéseinek legnagyobb eredménye: JANKÓ János 1829a.; a mű a szerző kalotaszegi cikkeivel és kísérő tanulmányokkal ellátott reprint változata: JANKÓ János 1993. 13 JANKÓ János 1892b. 27. 14 JANKÓ János 1892b. 28. 15 VIKÁR Béla 1933a. 547

Next

/
Oldalképek
Tartalom