Körmendy Lajos: Levéltári informatika. In: Körmendy Lajos (szerk.): Levéltári kézikönyv. Budapest, 2009, Osiris – Magyar Országos Levéltár, 637–732.

7. LEVÉLTÁRI INFORMATIKA • SZERK. KÖRMENDY LAJOS - 7.1. INFORMATIKAI ALAPISMERETEK • SZŰCS ISTVÁN - 7.1.3. Hardver - 7.1.3.3. Perifériák

644 ■ 7. Levéltári informatika és különféle műveleteket végezhetünk el az ott található objektumokon. Legel­terjedtebb változatai kettő-, illetve háromgombosak. Működési elv szerint az egér lehet mechanikus vagy optikai. ♦ Lapolvasó (szkenner). A lapolvasó segítségével nyomtatott szövegeket, fotókat vagy rajzokat vihetünk be a számítógépbe. Bár megkülönböztethetünk fekete-fehér és színes szkennereket, ma már csak az utóbbi típusok kaphatók a piacon. E kettőt szinte csak képfelbontási képességük különbözteti meg egymástól. A szkenne­reknek létezik kézi és asztali változata is. A szkenner a papíron lévő információkat minden esetben kép formátumban továbbítja a számítógépnek. Ha a szkennert nyomtatott szövegek beolvasására kívánjuk használni, a szöveg értelmezéséhez speciális optikai karakterfelismerő, ún. OCR program szükséges. A karakterfel­ismerő program a karakterek alakjának felismerésével a képet szöveges doku­mentummá alakítja. ♦ Digitális fényképezőgép. A technika fejlődése új távlatokat nyitott a digitális kép­rögzítés terén. A digitális fotózás elterjedésével újabb lehetőségek nyíltak a nyomdaiparban, a reklámiparban és a számítástechnikában egyaránt. A digitális fényképezőgép ennek az új technikának az egyik eszköze. A digitális fényképe­zőgép a képeket nem filmszalagra fotózza, hanem digitális formátumban tárol­ja. Az eltárolt képeket ezután áttölthetjük számítógépünkre, feldolgozhatjuk valamilyen grafikai programmal, vagy akár ki is nyomtathatjuk. A filmszalagra készült képekkel szemben, amelyek felbontása szinte végtelennek tekinthető, a digitális képek felbontása mindig limitált, amely a fényképező képdigitalizálási mechanizmusának optikai felbontásától, a fényképező memóriakapacitásától, valamint a kép kinyomtatására használt eszköz kimeneti felbontásától függ. ■ Kimeneti egységek (output perifériák) Kimeneti egységeknek nevezzük azokat a perifériákat, amelyek révén az informá­ció a számítógép központi egysége felől a külvilág felé áramlik. íme néhány példa: ♦ Monitor. A legfontosabb kimeneti eszköz. A monitoron megjelenő képek kép­pontokból (pixel) állnak. A monitor minősége a megjelenített képpontok sűrű­ségétől és méretétől függ. ♦ Nyomtató (Printer). A legegyszerűbb eszköz arra, hogy munkánk eredményét pa­píron is viszontláthassuk. A nyomtatott kép minőségét az egységnyi nyomtatá­si területre eső képpontok maximális száma, azaz a képfelbontás határozza meg, amelynek mértékegysége a dpi (dot per inch). Jó minőségű nyomtatáshoz minimum 300 dpi felbontást kell használnunk. A manapság legelterjedtebb nyomtatótípusok: a mátrix-, a tintasugaras és a lézernyomtató. ♦ Rajzgép (Plotter). Speciális, nagyméretű műszaki rajzok előállítására alkalmas eszköz, ezért főleg mérnöki irodák használják. A plotter működése eltér az eddig megismert elvektől, két, egymásra merőleges sínen mozgó tollal, ceruzával raj­zolja meg a képet. Az újabb tintasugaras plotterek inkább speciális, nagyméretű nyomtatónak tekinthetők.

Next

/
Oldalképek
Tartalom