Körmendy Lajos: Levéltári informatika. In: Körmendy Lajos (szerk.): Levéltári kézikönyv. Budapest, 2009, Osiris – Magyar Országos Levéltár, 637–732.

7. LEVÉLTÁRI INFORMATIKA • SZERK. KÖRMENDY LAJOS - 7.1. INFORMATIKAI ALAPISMERETEK • SZŰCS ISTVÁN - 7.1.3. Hardver - 7.1.3.1. Központi vezérlőegység (CPU) - 7.1.3.2. Memória

642 * 7. Levéltári informatika Központi vezérlőegység (CPU) Bemeneti egységek (Input perifériák) Vezérlőegység (CU) Aritmetikai és logikai egység (ALU)­Kimeneti egységek (Output perifériák) Memória I I Be- és kimeneti egységek, háttértárak 7.1.3.1. KÖZPONTI VEZÉRLŐEGYSÉG (CPU) A számítógép „agya” a központi vezérlőegység (CPU: Central Processing Unit). Két fő része a vezérlőegység (CU: Contrail Unit), ami a memóriában tárolt program de­kódolását és végrehajtását végzi, valamint az aritmetikai és logikai egység (ALU: Arithmetical and Logical Unit), ami a számítási és logikai műveletek eredményé­nek kiszámításáért felelős. Az utasítások végrehajtásához a CPU átmeneti tároló­helyeket, ún. regisztereket használ, amelyek gyorsabban elérhetők, mint a memória. A CPU sebességét megahertzben (MHz) mérik. Az áramköröket vezérlő órajel frekvenciája a processzor sebességének mérőszáma. A mai személyi számítógépek többségében az - eredetileg az Intel által kifejlesztett - x86-os (286, 386 stb.) elvek alapján működő processzorokat találunk. 7.1.3.2. MEMÓRIA A memória elektronikus adattárolást valósít meg. A számítógép csak olyan műve­letek elvégzésére és csak olyan adatok feldolgozására képes, amelyek a memóriájá­ban vannak. A memória fontosabb típusai a RAM, a ROM, a PROM, az EPROM, az EEPROM és a flashmemória. ♦ RAM (Random Access Memory). Véletlen elérésű, írható és olvasható memória. A RAM az a memóriaterület, ahol a processzor a számítógéppel végzett munka során dolgozik. Ennek a memóriának a tartalmát tetszőleges sorrendben és idő­közönként kiolvashatjuk vagy megváltoztathatjuk. A RAM-ot más nevén opera­tív tárnak is nevezzük. Minden bevitt adat először a RAM-ba íródik, és ott kerül feldolgozásra. Itt helyezkednek el és ezen a területen dolgoznak az aktuálisan működő programok is. A RAM azonban nem alkalmas adataink huzamosabb ideig való tárolására, mert működéséhez folyamatos áramellátásra van szükség. Ha az áramellátás megszakad - például áramszünet vagy a gép kikapcsolása ese­tén -, a RAM azonnal elveszíti tartalmát. A gép bekapcsolásakor a RAM mindig teljesen üres.

Next

/
Oldalképek
Tartalom