Körmendy Lajos: Levéltári informatika. In: Körmendy Lajos (szerk.): Levéltári kézikönyv. Budapest, 2009, Osiris – Magyar Országos Levéltár, 637–732.

7. LEVÉLTÁRI INFORMATIKA • SZERK. KÖRMENDY LAJOS - 7.5. ELEKTRONIKUS NYILVÁNTARTÁSOK • KÖRMENDY LAJOS - 7.5.2. Az E-Archívum - 7.5.2.1. Törzskönyv

7.5. Elektronikus nyilvántartások ■ 681 19. ■ Törzslap, strukturált fondleírás csak akkor lehetett volna jól integrálni a főtáblába, ha az ISAD(G)-nek megfelelő vagy ahhoz hasonlatos adatszabványosítás történik. Mivel ilyenről nincs szó, ezért az eltérő struktúrájú adatok mind egy Általános fondismertetés nevű szöveges mező­be kerültek, ahol nem lehet keresni, szűrni őket. A kérdés úgy is fölvethető, hogy meddig érdemes az adatokat szabványosítani? Egyes vélemények szerint állag alatt két ok miatt már nem érdemes szabványosíta­ni. Egyrészt, ilyen alacsony szinteken az adateltérések már túlságosan markánsak, és miattuk másfajta feldolgozás szükséges. A fenti példánál maradva, egy úrbéri összeírásnál fontos lehet a földek megoszlása, a vetett és betakarított termények fajtája és mennyisége, a rendelkezésre álló állatállomány stb., illetve ezen adatok kombinációja. Egy térképgyűjteménynél a műszaki adatok mellett a pontos földraj­zi behatárolás, a feltüntetett helységnevek stb. Ilyen adatok igazából önálló adat­bázisba rendezve aknázhatók ki hatásosan, az viszont nemigen fér bele egy általá­nos leírási szabvány kalodájába. Másrészt, alacsonyabb szintek felé haladva mértani léptékben többszöröződnek az adatok, és néhány speciális irategyüttest leszámít­va, fölösleges részletes leírást adni ügyirat- vagy iratszinten, általában elegendő a karakterisztikus, releváns adatok listája vagy ezek kombinációja. Levéltárakban például gyakran dolgozzák fel darabszinten a levélgyűjteményeket (Missiles), az így készített lajstromok rovatai azonban - jó okkal - csak néhány adatra korláto­zódnak: a levélíró és/vagy a címzett neve, a levél dátuma, tárgya. Más vélemények szerint az adatok konzisztenciája fontosabb szempont, mint a különbözőségük, mert így válnak igazán jól kereshetővé és cserélhetővé. Ezért ér­demes minden szinten egy egységes szabványt létrehozni - ezt az álláspontot tük­rözi az ISAD(G) és az EAD.

Next

/
Oldalképek
Tartalom