Körmendy Lajos: Levéltári informatika. In: Körmendy Lajos (szerk.): Levéltári kézikönyv. Budapest, 2009, Osiris – Magyar Országos Levéltár, 637–732.

7. LEVÉLTÁRI INFORMATIKA • SZERK. KÖRMENDY LAJOS - 7.1. INFORMATIKAI ALAPISMERETEK • SZŰCS ISTVÁN - 7.1.2. Alapfogalmak - 7.1.2.1. A számítógép működési elve

7.1. Informatikai alapismeretek ■ 639 ■ Negyedik generáció (1972-1990) Jellemző áramköri eleme a csip, vagyis az egy szilárd testben megvalósított teljes működési egység. Az 1971-ben feltalált első, Intel 4004 jelzésű mikroprocesszor indította el a mai tömegméretekben gyártott személyi számítógépek (PC-k) fejlesz­tését. Megjelent egy új magas szintű programozási nyelv, a Pascal. 1979-ben meg­jelent az Apple, 1980-ban a ZX-81, 1982-ben az IBM XT, 1984-ben az IBM AT. Kifejlesztették az első, számítógépekből álló hálózatokat. Elterjedtek a hajlé­kony mágneslemezes tárolók, egyre több irodába került PC. 1989 a számítógépví­rusok megjelenésének éve. Az 1980-as években a számítógépek rohamléptekkel vál­tak egyre kisebbé, jobbá és olcsóbbá. A nagyobb teljesítményű hardver összetettebb, könnyebben kezelhető programok készítését tette lehetővé. Ezért a számítógépek egyre gyorsabb processzorokkal, egyre nagyobb háttértárakkal és egyre nagyobb memóriával készültek. ■ Ötödik generáció (1991-) Jellemzőjük a Neumann-elvtől eltérő, párhuzamos vagy asszociatív működésű mikroprocesszorok alkalmazása. Az eljárásorientált programozási nyelvek helyett a problémaorientált nyelvek megjelenése várható. Erre egy kezdeti kísérlet a Pro­log programozási nyelv. Az egyik jelen lévő trend a számítógépek fejlesztésében a mikrominiatürizálás, az az igyekezet, hogy mind több áramköri elemet sűrítsenek mind kisebb és kisebb méretű csipekbe. Az ötödik generációs számítógép létrehozására irányuló kutatás egy másik trend. Ezek a gépek már komplex problémákat tudnának alkotó módon megoldani. Ennek a fejlesztésnek a végső célja az igazi mesterséges intelligencia létrehozása lenne. Az egyik aktívan kutatott terület a párhuzamos feldolgozás, azaz amikor egyidejűleg különböző feladatokat old meg a gép. A párhuzamos feldolgozás alkal­mas lehet akár az emberi gondolkodás utánzására is. A robottechnika fejlődése is óriási méreteket ölt. Másik irányzat a számítógépes hálózatok fejlődése. Folynak kutatások az opti­kai számítógépek kifejlesztésére is. Ezekben nem elektromos, hanem sokkal gyor­sabb fényimpulzusok hordoznák az információt. 7.1.2. Alapfogalmak 7.1.2.1. A SZÁMÍTÓGÉP MŰKÖDÉSI ELVE A számítógépek működésének elve a kettes számrendszer segítségével fogalmaz­ható meg. Kétféle állapotú egységek működtetésén alapul a legbonyolultabb eljá­rások elvégzése, szöveges és képi információk tárolása. A működés legkisebb egy­ségeit biteknek (binary digit, bináris számjegy; egy, az adott áramköri állapotnak megfeleltetett kettes számrendszerbeli szám, értéke 0 vagy 1) nevezzük. Az informá­ciótárolás egysége a 8 bitből álló bájt (byte).

Next

/
Oldalképek
Tartalom