Komáromi Lapok, 1936. január-június (57. évfolyam, 1-52. szám)

1936-06-17 / 49. szám

1936. június IT »KOMÁROMI LAPOK« 5 oldal. S jP jO jR jT Soha nem látott gyönyörű játék­kal lepte meg az Újpest a komáromi közönséget Újpest-RFC 12:1 (6:1) A KFC csak az első és az utolsó tíz percben volt egyenrangú ellenfél, de a far mája teljében lévő Újpesttel szemben támadásai meddők maradtak. — Zsengetlér és Kocsis 3—3, Kállai, Pusztai és Balogh 2—2 gólt rúgtak. — — Tóth szerezte a KFC becsületgólját. — 2500 néző. — június 15. A KFC vezetősége óriási áldozatuk árán ünnepet készített elő a közön­ségnek a világhírű magyar együttes­nek az Újpestnek a lekötésével, de ünnepet rendezet! maga a közönség is — a vendégeknek. A középeurópai küzdelmekre készülődő magyar profi­­csapatot már a hídnál töbszáz főnyi tömeg fogadta lelkes éljenzéssel és Barmi Tóth Pál, a KFC elnökének •szeretetteljes köszöntésével, majd foiy-t tatódott az ünneplés künn a pályán a játék megkezdése előtt, az egész jár lék u'í4:. és mindaddig, amig az Új­pest végtelenül szimpatikus együttese Komárom földjét járta. Meg vagyunk róla győződve, hogv ez a mindenütt sok ünnepléshez szokott csapat min­den egyes tagja és vezetői szívesen gondolnak vissza a Komáromban el­töltött néhány órára. Gyönyörű nyári nap kedveskedett a futball hívőinek va­sárnap. ndntegy feledtetni akarván azl a sok bosszúságot, amit a na­gyobb mérkőzések alkalmával oko­zott. A remekül átfésült ráckerti pálya hatalmas tömege méltó keretet nyújt ennek a nagy napnak, bizonyságá­lul annak, hogy a nagy esemény min­dég nagyobb vonzóerővel bír. Óriási tapsvihar és lelkes huj-huj-hajrázás zúgása közepette fut le a pályára a széles lila-fehér függőlegesen csíko­zott mezbe öltözött újpesti legény­ség. De majdnem hasonló taps fogadja a liszla fehér dresszbe bujtatott ko­máromi csapatot is. A közönség üdvöz­lése után Gyalókay Miklós ügyrv. elnök a. KFC. Langfelder igazgató pedig az Újpest nevélx'n köszöntik egymást és kölcsönösen kicserélik egyesületük zászlaját. Megjelenik Brüll bíró is és választásra hívja a kapitányokat. Sternbergnek kedvez a szerencse és az árnyékos oldalban lévő kaput vá­lasztja. Az Újpest a még mindég sérüli Hóri. Seres és Vincze helyén Sziklaival. Joóssal és a Salgótarjáni BTC-ből megvett ama­tőr válogatott centerrel, Zsengellér­­rel így’ áll fel: Sziklai, Futó. Sternberg. Seres, Szűcs, Szalai. Pusztai. Zsengetlér, Kállai. Balogh, Kocsis A KFC csapatában nincs semmi változás: Szigethy, Hadanich, Czirok, Weintraub, Vitálos. Molnár Kacz. Csivre. László. Tóth, Drozdy. Az első veszélyes támadást a KFC vezeti. László kiadásával Kacz szépen elhúz Szalai mellett, jól kanyarodik befelé, de Sternberg lövőhelyzetben fellöki A következő percben Drozdy kapja meg a labdát, élesen lő, úgy­hogy Sziklai csak kiütéssel tud men­tiem, majd a berohanó Tóth előtt ide­jében felkapja a labdái. Kél nagy hely­zet volt. Az Újpest a KFC huszáros kezdése után magához veszi az irá­nyítási és Kállai fordulásból küldött, de nem egészen védhetetlen labdája kiköt a hálóban. A következő perc­ben súlyos védelmi hibából ismét a válogatott center eredményes 2:0). A KFC hirtelen lerohanással válaszol. • eredmény: Sternberg 11-est vét. amely­ből Tóth védhetetlen góllal 2:l-re szé­pít. (Ekkor még nem sejtettük, hogy’ kétszámjegyű tesz a vereség.) Válto­zatos mezőnyjáték után gyönyörű új­pesti akció befejezéseképeu Zsengel­­tér hatalmas gólt ragaszt Szigethy ka­pujába. (3:1.) A 27-ik percben Tóth • szépen kiugratja Drozdyt, a szélső azonban addig habozik, mig Futó el­rúgja előle a labdát. A 30-ik percben Zsengetlér erős ballábas lövése talál piai a KFC hálójába. (4:1.) Nem sok­kal később Pusztai rohan íe, Szigethy beledobja magát a lövésébe, Pusztai azonban a fekvő kapusba rúg. Szigethy elterül, élesztgetik, majd kiviszik a pályáról. Az ifjúsági ka­pus kerül be a helyére. A hátralévő tíz percben két ízben is a rendkívüli gyors Kocsis eredményes és ezzel 6:1 arányban végződik a félidő. A második félidőre — azt hisszük — abbahagyja az Újpest a góloutásl és csak a szép játékra fog töreked ni. Mind a kettőt folytatja. (Zsengetlér lesz a hal és Balogh a jobbösszekötő). Zsengetlér éles saroklövéséi a kapus alig tudja szögletre tolni. Ez ered­ménytelen. A 10-ik percben Kocsis remekül húz vissza egy labdát a vo­nalról a jól helyezkedő Zsengeilér­­hez, aki most sem hibáz. 7:1. Most alkalma yolna szépíteni az eredmé­nyben a KFC-nek. Tóth finom csel­lel elhúz Szűcs, Joós és Futó mellett, a kereszlberohanó Sternberg elől Drozdynak ad át, a szélső éles lö­vése azonban centiméterekre elkerüli a kaput. Valóságos iskolajátékot mutat be most az újpesti ötösfogat, lábról­­lábra száll a labda és Balogh, majd Kocsis két góljával máris 10:1 az ered­mény. Ujt>ól nagy helyzet tárul a ko­máromi csatárok elé; Drozdy iveit szöglet rúgására László szépen ug­rik fel, a labda már a kapuban látszik, amikor Sternberg a vo­nalról még vissza tudja kaparni. Az Újpest erre ismét erősít és Pusz­tai egyéni akcióból szerzett bal lábas lövése, majd ugyancsak a szélső kö­zelről rúgott gólja nyomán 12:l-re ve­zet az Újpest. A KFC ennek ellenére sem lankad el, sől még erősít is. (László hátra­megy Hadanich helyére, aki közép­­fedezet lesz. Vitálos pedig a center.) Az újpesti védők be is szorulnak, de Tóth hatalmas lövésére, a labda a kapujáról pattan vissza a me­zőnybe, ahol Drozdy kapja meg jó helyzetben, de az ő lövése, is kapujáról pattan ki, ezúttal Stern­berg elé, aki a mezőnybe továb­bítja. Mindkét lövés gólt érdemelt volna! Tóth- látva csatárlársai lehetetlen­ségét kétszer is egyéni akcióba kezd, de egyedül nem .bír a masszív új­pesti védelemmel. Eredménytelen ko­máromi támadással ér véget a mérkő­zés. A közönség berohan a pályára, körülveszi a vendégeket és lelkes él­jenzéssel ünne p ti. Csodálatos teljesítményt nyújtott a volt magyar bajnokcsapat, olyant, amilyenben a komáromi közön­ségnek még nem volt része. Nemcsak technikailag, hanem taktikailag is szinte tökéletesen kiképzett együttes az Újpest, amelyben minden egyes já­tékos úgy tudja és végzi a maga dol­gát, mintha papírról olvasná. A lab­dával való biztos bánásmód pedig valóságos élményt jelentett. Talán az egész mérkőzés alatt nem láttunk egy fölösleges, vagy hibás leadást, annál gyakrabban kaptunk viszont bemutatót az igazi céliutballból: cse- Iczgelés nélkül, hosszan előrevágott labdával pillanatok alatt az ellenfél kapuja előtt teremni és máris lőni. Ismerve a többi magyar élcsapat stí­lusát. leszögezhetjük, hogy csak az Újpest az az együttes, amely modern futballt játszik és amelynek, jövője van. Meglepett a? is, hogy az Újpest tü góllal a tarsolyában is olyan elánnal küzdött, mintha már magáról a kö­­zépeurópai kupáról lett volna szó. Eh­hez — magyar csapatoktól — nem vagyunk hozzászokva. Egyénileg nekünk a biztos kezű Sziklai, a nagyszerű rúgótechnikájú és gyors Futó, az elegánsan szerelő és nagy áttekintéssel bíró Szűcs, az ör­­döügős technikájú Zsengetlér, (kár, hogy mindég a magasba viszi a lab-, dát), a remekül startoló Kocsis és a, jól lövő Kállai tetszett. A komáromi csapat nem számíthatott arra, hogy meglepe­tést csinál nagynevű ellenfelével szem­ben, de bogyr mégis ilyen alantas sze­repet játszott, azl legnagyobbrészt vá­ratlanul gyenge napjára lehet vissza­vezetni. Kiizdeni-ludás és az akarás most sem hiányzott a játékosokból, de nem volt meg az összhang közöttük. All ez a megállapítás elsősorban a csatárokra, de majdnem hasonló mér­tékben a fedezetekre is. Az előbbieket László nem tudta összetartani, az utóbbiak viszont nem tartották fenn a kapcsolatot a csatárokkal. Az ered­mény ilyetén kialakulásában azonban nagy szerepét játszik az a tény is, hogy a KFC az első tíz percben két olyan gólt kapott, amit egy nem egé­szen klasszis kapus kivédett volna< Az ellenfél könnyű módon elért si­kere természetesen lelkileg is vissza­vetette az egyébként kitünően kezdő együttest, no meg a szerencsére is panaszkodhatik (két kapufa slb.). A KFC-nek azonban nem sza­bad és nincs is miért szégyen­keznie. Az Újpesttől már sokkal nagyobb csapatok is súlyos vere­ségei szenvedtek. Hisszük azon­ban, hogy ebből a mérkőzésből örökre maradandó tanulságot von­tak le maguknak a játékosok, olyant, amit már a legközelebbi alkalommal érvényesíthetnek is. (Mert az összehasonlításnál legalább a néző rengeteg hibát tapasztalt), a rengeteg cselezés, hátrafelé játszás, nehéz start, vár­ni a lövéssel sib. Ha ezek közül csak egyel is sikerül kiküszöbölni, akkor elmondhatjuk, hogy ér­demes volt az Újpesttől ekkora vereséget szenvedni. Jövőre egész biztosan más lesz az eredmény. Egyénileg a KFC-ből Tóth emelke­dett ki, egyedül azonban nem sokra ment a nagyszerűen tömörülő újpes­ti védelemmel szemben. Rajta kívül meg Vitálos és Hadanich nagyszerű munkabírása érdemel említést. A töb­biek ebben a viszonylatban — gyen­géknek bizonyultak Brüll túró végzetes hibát nem követett cl, biz­tonsága azonban nem volt mindég megny ugtató. Közgazdaság X Bírósági kényszeregyezségek. Srseny László téglagyáros Puchov n/V , Ramharter R. & Weidenhoffer E, (túl. Ramharter Rudolf) sportárukereskedés Pozsony, Grünwald Regina textilkeres­kedő Ungvár, Sulan Béla asztalos, te­metkezési vállalkozó, üveg- és porcel­­lánkeresk. Rozsnyó, Weinberger Miksa divat- és rövidárukeresk. Tapolcsán. Csőd: Löwinger Samu cég Komárno. A szerkesztésért a főszerkesztő a felelős. Lapkiadó: Spitzer Béla. Nyomatott Spitzer Sándor könyvnyomdá­jában. Komárom. KFC II-Nagymegyeri SC. 2:9 (2:0) _ Az Újpest vendégjátéka előtt a KFC 11 játszotta le esedékes bajnoki mér­kőzését a Nagy megyeri SC-vel. A -ko­máromi tartalékcsapat első félideje fö­lényével megérdemelten vette el mind a két pontot, a második félidő azonbate erősen rámutatott az együttesben rej­lő sok gyenge pontra. Az NSC csak a RFC 11 visszaesése után volt egyen­rangú ellenfél, ekkor túlsúlyba is ke­rült, de csatárai nem tudtak gólhely­zetet teremteni maguknak. — A gólo­kat Szüllő és Szabó II. rúgták. Jók: Szabó I., Bokrossy, és Szüllő (KFC 11), illetve Rigó és Terstánszky. Bí­ró Steiner (Érsekújvár) volt. Június 28-án a cseh ligabajnokság tagja, a Moravska-Slávia lesz a KFC vendége. Holnap, csütörtökön este az Üli boa kávéház különtermében tartja 364k évi rendes közgyűlését á KF'C. Hangos Mozi Meseautó A legnagyobb magyar slágerfilm! Bemutató szerdától — vasárnapig! Hétköznap 2 előadás: 7 és 9 órakor! Szombaton 3 előadás: 5,7 és 9 órakor! Vasárnap 4 előadás: 3,5, 7és 9 órakor! Diadalmas magyar filmoperett. Rendező: Gadl Béla. Zenéjét szerzetté Harmath Imre verseire Márkus Alfréd. Főszereplők a magyar színjátszás büszkeségei: Törzs Jenő, Perczel Zita, Gombaszögi Ella, Kabos Gyula, Her­­czeg Jenő, Gázon Gyula, Tolnay Klári, Berky Uly és Pethes Sándor. A nagy magyar filmre ajánlatos je­gyekről elővételben gondoskodni! Bérbeadó 125 magy. hold szántó Komárom vidékén, aratás után. Cím a kiadóhivatalban. MEGHÍVÓ. A Komáromi Ház- és Telektulajdono­sok Egyesülete /. évi június hó 21-én d. e. fél 11 órakor határozatképtelenség esetén 11 órakor a Városháza tanács­termében tartja XIV. évi rendes közgyűlését, melyre az egyesület tagjai és az érde­keltek meghivatnak. Komárom, 1936. évi június hó 2-án. Elnökség. TÁRGY: 1. Elnöki megnyitó. 2. Legutolsó közgyűlési jegyzőkönyv. 3. Évi jelentés. 4. Az 1935. évi zárszámadás megvizsgálása, jóváhagyása és a felmentvény megadása. 5. Az 1936. évi költségvetés megállapítása. 6. Tisztikar megválasztása 3 évre. 7. Választmány kiegészítése. Megjegyzés: Indítványok 3 nappal a köz­gyűlés előtt az elnöknél bejelentendők. Az 1935. évi zárszámadás az 1936. évi költségvetés az okmányokkal együtt, úgy­szintén az 1935. évi közgyűlési jegyzőkönyv is az egyesület titkári helyiségében betekint­hető s ezért időtakaritás szempontjából fel­olvasva nem lesz, 180 Pályázati hirdetmény. A kom. szentpéteri gazdaközönség újonnan épitendő 3 szoba, 2 előszoba, 1 konyha, kamrából álló épületének felépítésére pályá­zatot hirdet. A pályázatban részt venni óhajtók az építési feltételeket, vala­mint a költségvetési űrlapokat folyó hó 25-ig a községházán 50’— Ke lefizetése ellenében átvehetik. A pályázatok legkésőbb 1936. június hó 30*ig beadandót a községházán. Sváty Peter, 1936. június 15. m A gazdaközönség elnöksége.