Dolgozók Lapja, 1969. november (24. évfolyam, 254-278. szám)

1969-11-18 / 267. szám

1969. november 18. kedd DOLGOZÓK LAPJA NB II INB III Győzött a Timföld MIM Vasas — Vesztett a Dorog Almásfüzitői Timföld— fűzfői AK 1:0 Almásfüzitő, 300 néző. v.: Ha­lász. Almásfüzitő: Siklósi — Ra­kó (Nagy M.), Simon, Tóth S., Molnár, Radios, Nagy Gy., Mát­rái (Lázár), Tóth B. A hazai csapat számára lét­fontosságú mérkőzés ideges han­gulatban kezdődött. A vendégek nyolc emberrel megszállták 16- osukat, és foggal-körömmel vé­dekeztek. A Timföld megkönnyí­tette dolgukat, mivel rendre magas labdákkal kísérletezett, amiket a fűzfői védelem bizto­san hárított. Folyamatos játéa nem alakult ki, a Timföld kapu­jához szegezte ellenfelét, de a befejezések rendre elmaradtak. A 35. percben egy fűzfői védő ke­zén csattant a labda a büntető- területen belül, a megítélt ll-est azonban Tóth S. gyengén helyez­te és Horváth bravúrosan kiütöt­te. A második félidőben még erőteljesebben támadott a Tim­föld, fölényére jellemző, hogy hosszú percekig csak Siklósi tartózkodott a hazaiak térfelen. Kemény, helyenként durva bele- menések tarkították a találkozót. A 84. percben megtört a jég. Egy belőtt labdát a fűzfőiek röviden mentettek, Nagy Gy. okosan kifejelte azt a balszélső helye felé, s a jókor érkező Tóth B. kapásból nagy erővel a bal sa­rokba bombázott. 1:0. A mérkő­zés további részében a Fűzfő egy lövése a kapufán csattant. Veszprémi Vegyész—- Dorogi Bányász 3:0 (2:0) Veszprém, 1500 néző, v.: Kama­rás dr. Dorog: Szabó (Ilku I.) — Berecz, Tóth, . Duralla, Hor­váth, Csőri, Virágh, Takács, Bre- dán, Muha, Bartalos (Ilku II.). Kiegyensúlyozott mezőnyjáték­kal teltek el az első percek. A dorogi csatárok nem Jelentettek veszélyt az ellenfél kapujára. A mezőnyben tetszetősen játszott ugyan a bányászcsapat, az ellen­fél gyakran taktikai faultokkal akadályozta meg a Dorog táma­dásszövését. így aztán a 8. és a 30. percben kapott gólokkal 2:0- ra alakult az első félidő. Szünet után a dorogi kapu­ban Szabót Ilku váltotta fel. A határtalan lelkesedéssel küzdő veszprémiek támadásai minden esetben veszélyt jelentettek a vendégcsapat kapujára. A 87. percben szöglet után kavarodás támadt a Dorog kapuja előtt, vé- gtilis az egyik csatár közelről a hálóba továbbította a labdát. 3:0. Ez maradt a végeredmény. A dorogi támadósor ezen a mérkőzésen is gyengén játszott, veszélyt szinte nem is jelentett az ellenfél kapujára A mezőny­játékban a bányászfiúk jelesked­tek, de sajnos a labdarúgást gól­ra mérik, s így a kiesés rémé­től veszélyeztetett hazaiak hatá­rozott kapu előtti játékukkal meg­érdemelten győzték le a Doro­got. Három csapatunk maradt a röplabda IS B II ben Befejeződött az NB Il-es röp­labda bajnokság. A megyénket képviselő csapatok közül a Tata­bányai Petőfi női gárdája érte el a legjobb helyezést: kilen­cedik lett. A Tatabányai Bányász férfi együttese a 11., míg a To- kodi Építők női gárdája a 12. helyen végzett. Az Esztergom férfi csapatának kivételévéi te­hát valamennyi jogot nyert jövő évben is az NB II-ben való szereplésre. A bajnokság végső sorrendje a következő: NŐI KÖZÉP CSOPORT 1. Díjbeszedő FÉRFI NYUGATI CSOPORT 2. Dunaújváros 3. MAFC 4. K. Tűzálló 5- BEAC 6. Zagyvap. Ép. 7. Egri Dózsa 8. Bp. Helyiipar 9. Tb. Petőfi 10. SZTC 11. SBTC 12. Tokod 13. Mélykút 14. Kecsk. Tipog. Az első helyezett 26 24 2 75:21 50 26 24 2 76:25 50 26 19 7 67:32 45 26 18 8 62:42 44 26 13 13 51:46 39 26 13 13 53:50 39 26 13 13 42:50 39 26 12 14 54:52 38 26 12 14 44:51 38 26 11 15 48:56 37 26 8 18 42:64 34 26 7 19 34:64 33 26 6 20 32:68 32 26 2 24 19:76 28 az NB I-be 1. B. Fehérnemű 2. V. Izzó 3. BNA 4. Szombathely 5. Pécsi Dózsa 6. Kaposvári D. 7. Testvériség x 8. Pécsi EAC 9. Győri Dózsa 10. Pénzügyőr 11. Tatabánya 12. Veszprémi V. 13. Esztergom 14. B. Kinizsi xxx 25 21 25 19 25 19 25 16 4 68:23 46 6 63:33 44 6 65:38 44 9 59:39 41 25 15 10 52:38 40 25 15 10 54:45 40 25 13 12 50:51 37 25 10 15 45:55 35 25 10 15 42:56 35 25 10 15 42:59 35 25 9 16 45:58 34 25 8 17 42:58 33 25 3 22 25:72 28 13 1 12 10:37 14 Nyugati csoport 1. MÁV DAC 29 16 8 5 46:21 40 2. Savaria 29 17 5 7 52:26 33 3. Dorog 29 13 9 7 49:30 35 4. P. Éreti. 29 13 6 10 45:36 32 5. Pápa 29 10 11 8 43:34 31 6. Szekszárd 29 10 9 10 42:32 29 7. K. Kinizsi 29 10 9 10 30:30 29 8. M.Szászvár 29 11 6 12 42:62 28 9. Fűzfő 29 7 13 9 25:32 27 10. PVSK 29 10 7 12 35:44 27 11. Veszprém 29 9 8 12 42:45 26 12. Táncsics 29 8 10 11 31:35 26 13. Timföld 29 10 6 13 42:46 26 14. Veszprém 29 10 6 13 40:45 26 15. Siófok 29 9 7 13 32:52 25 16. Olajbány. 29 5 8 16 25:51 18 Esztergomi MIM Vasas— Papp József SE 2:0 (1:0) Esztergom, 1000 néző, v.: Barcs. MIM Vasas: Szikora — Dóka. Csorna, Takács, Kulcsár, Szén- dy, Markó, Kertes, Túrái. György (Tarnóczi), Pellinger. Nagy iramú, végig színvona las mérkőzést vívott a két csa­pat. A vendégek hatalmas lelke­sedéssel harcoltak, hiszen győ­zelmükkel elkerülhették volna a kiesést. A MIM Vasas kezdett jobban, sorra vezette támadásait A 12. percben Kertest szögletre szerelték, Markó labdájába Szendy berobbant és 6 méterről a kapufa tövénél fejelt a hálóba. 1:0. A 35. percben szép támadás után Kertes átadását a 16-oson Túrái maga elé tette, majd nagy erővel lőtt, a labda a bal kapufa tö­véről perdült mellé. A második félidőben is a ha­zaiak irányítottak. Az 51. perc­ben Kertes átadásával Markó kiugrott, de a közelről kifuió kapus felett a felső kapufára lőtte a labdát. A 61. percben Ker­tes lövése ismét a kapufáról pat­tant ki. A sok kihagyott hely­zet után feljöttek a vendégek, Szi­kora két esetben is bravúrosan védett. A 78. percben Kertes— Túrái adogatás után Túrái beadá­sát Pellinger 12 méterről a jobb sarokba lőtte. 2:0. Kemény mérkőzést láthatott a hazai szurkolótábor, jó játékkal zárta otthoni mérkőzéseit a MIM csapata. Jók: Szikora, . Csorna Kulcsár, Szendy és Kertes. Két megyei rangadó az Északnyugati csoport ban A Sárisáp magára talált jutott, a Mélykút és a Kecskeméti Tipográfia pedig kiesett. Tolón szerdán ... Egész Brazília izgatottan várja, hogy mikor sikerül Pelének pályafutása ezredik gólját elérnie. Vasárnap a Santos Ezüst Kupa mérkőzést vívott — a brazíliai Salvador­ban — a Bahia együttesével, s a találkozó 1 :l-re végző­dött. Á Santos gólját viszont nem Pelé lőtte... Pelé szerdán indít újabb „rohamot” az ezredik gólért, ezen a napon a Santos a Vas­co de Gama ellen bajnoki mérkőzést vív. A találkozó iránt óriási az érdeklődés, a riói Maracana-stadionba 2Ö0 ezer nézőt várnak. ' A brazil posta egyébként mar elkészítette azt a kétmil­lió bélyeget, amelyen Pelé arcképe látható, és az ezredik gól elérése alkalmából bocsát­ják ki. A bélyegből 600 ezret az európai gyűjtők már le­foglaltak. x = egy büntetőpont levonva, xxx 5» az őszi fordulóban vissza­lépett. Itt a Bajai Fehérneműgyár ju­tott feljebb, az Esztergomi ÉMG Vasas és a Bajai Kinizsi kiesett. Északi csoport 1. BVSC 29 16 8 5 58:23 40 2. Volán SC 29 16 5 8 54:27 37 3. K.barcika 29 15 7 7 58:36 37 4. KKFSE 29 15 6 8 50:36 36 5. V. Izzó 29 12 10 7 42:22 34 6. Esztergom 29 12 10 7 55:36 34 7. Nyíregyh. 29 14 3 12 37:41 31 8. S.újhely 29 11 7 11 37:28 29 9. Kisterenye 29 12 4 13 41:46 28 10. Ikarus 29 11 6 12 38:48 28 11. S. Kohász 29 10 7 12 42:46 27 12. BEAC 29 9 8 12 46:52 25 13. Borsod 29 10 5 14 41:45 25 14. Papp J. SE 29 8 6 15 42:58 22 15. EVTK 29 7 8 14 42:60 22 16. Ormosb. 29 2 4 23 30:109 8 Tatabányai Építők— Komáromi Olajmunkás 1:1 (1:1) Tatabánya, 500 néző, v.: Gősi. Kitűnő időben, nagyszerű pályán játszották le az egyik NB ill-as megyei rangadót. Kezdés után az Építők támadott, és meg is sze­rezte a vezetést: Rácz pontosan adott középre, és Szekeres senki­től sem zavarva a hálóba lőtt. A félidő hajrájában jött fel az Olaj munkás és a 40. percben egyenlített: a hazai védők tétová­zását Túri használta ki, közel- Lől a hálóba talált. A második félidőben mindkét csapat a mezőnyben jól adoga­tott, s végig lelkesen küzdött. A hazaiaknak a 81. percben lehetősé­gük nyílott a győzelem megszer­zésére, de Szekeres közeli fejese a kapufáról Kipattant, a befutó Horváth elől pedig Neuwirth ön­feláldozó belevetödéssel tisztá­zott. Jók: György, Bognár, Szekeres, illetve Auxner, Búzás, Gugolya. Bábolna SE— Rákóczi SE 1:0 (0:0) Bábolna, 400 néző, v.: Szabó J. A második megyei rangadón nagyszerű játékvezetés mellett végig nagy iramú és sportszerű mérkőzést vívtak a csapatok. A hazaiak nagy erővel támadtak, a lövésekkel azonban késlekedtek és így a szervezetten játszó vendé­gek védelme mindig közbe tu­dott avatKOzni. Ha pedig né­hányszor mégis átjátszották a vé­delmet, akkor a ragyogóan védő Fazekas hárított. A sikertelenség miatt a bábolnai csatárok egyre idegesebbek lettek, és sokáig nem tudták támadásaikat góllá befejezni. A 70. percben aztar Polák 16 méterről küldött nag> lövése a jobb felső sarokba kö­tött ki, és ez eldöntötte a mér kőzés sorsát. Ezután változató sabb lett a játék, de már egyi: támadósornak sem sikerült gól: elérnie. Jók: Aranyosi, Simon, Ásó Lőrincz. Babarczi, illetve Fazeka^ (a mezőny legjobbja). Kontra, Klausz, Kiss. ÉRDÉRT— Tokodi Bányász 3:2 (2:1) Tokod, 200 néző, v.: Urbán. A vendégcsapat alaposan megszer­vezte védelmét: nyolc védő száll ta meg a kapu előterét, íg: jobbára az ÉRDÉRT térfelén fol> a játék. Az első ellentámadá'- azonban góllal végződött: a 30. percben a jobbszélső lövését Pék kapus kiütötte, balszerencséjére Halmos! elé, aki közelről meg­szerezte a vezetést. Az elkesere­dett ellentámadások a 40. perc­ben góllá értek: Papp egyenlí­tett. De egy perc múlva a to kodi védelem elmélázott, és a veszélyes kózépcsatár ismét gólt ért el. Szünet után már a második percben egyenlített a Tokod, Pe- szeki n. távoli lövését a kapus kiütötte és Peszeki I. belőtte a labdát. 2:2. A félidő közepén egy jobboldalról belőtt labda az egyik befutó csatárról a kimozduló Pék mellett a kapuba pattant. 3:2. A Tokod balszerencsés vere­séget szenvedett, s ezzel a ve­reséggel meglehetősen nehéz hely­zetbe került. Jók: Pokriva és Galsi. Sárisápi Bányász— Váci SE 3:0 (1:0) Sárisáp, 400 néző, v.: Számos- völgyi. A hazai csapat számára nagy jelentősége volt ennek a mérkőzésnek, ezért meglehetősen elszántan kezdtek a sárisápiak és a 7. percben a menteni akaró váci védők a kifutó kapus mel­lett a kapuba fejelték a lab­dát. öngól A Bányász továbbra is kezében tartotta a játék irá­nyítását, de csatárai szinte száz- százalékos gólhelyzetekből sem tudtak a kapuba találni. Szünet után továbbra is a Sárisáp ve­szélyeztetett, egy nagy tömegje­lenet végén Jungwirth jól elta­lált 16 méteres lövése kötött ki a sarokban, majd Rátvai tört ka­pura. amikor a 16-oson belül felvágták, a ll-est Búzás érté­kesítette. A Sárisáp sikeres helytállása azt jelenti, hogy elkerült a ve­szélyes zónából. A csapat csupa- szív játékáért dicséretet érde­mel. „Nem szabálymódosításra van szükség, hanem jő játékra" Zsolt István nyilatkozata a firenzei tanácskozásról Az Országos Bányagépgyártó Vállalat Tatabányai Bánvagépgyára felvételre keres gyors- és gépírónőt Bérezés megegyezés szerint Jelentkezni lehet a gyár személyzeti osztályán. Fritz Seipeltnek, az egykori kitűnő osztrák labdarúgó-já­tékvezetőnek kezdeményezésé­re az UEFA rendezésében Fi­renze látta vendégül az euró­pai országok futballbíróit. A magyar játékvezetőket Bi- róczki János, Fmsberger Gyu­la és Zsolt István képviselte. A Nemzeti Színházban, melynek főügyelcje, kerestük fel Zsolt Istvánt. — Milyen jelentőséget tu­lajdonít a firenzei tanácsko­zásnak? — Rendkívül' nagyot. Első ízben fordult elő,. hogy Euró­pa valamennyi országának küldöttei részt vettek egy ta­nácskozáson. S ezt helyesnek tartom, nemcsak sportvonat­kozásban, hanem bármilyen tekintetben. 33 országból egyenként három, összesen te­hát 99 játékvezetőt hívott meg az UEFA. Több ország labdarúgó- '.övetsége és játék- vezetőtestülete (a mienk saj­nos nem) külön megfigyelő­ket is küldött. Képviseltette .magát az Egyesült Államok labdarígószövetsége és a Nem­zetközi Kézilabda Szövetség is. — Miről tanácskoztak? — A cél kettős volt. Egy­részt az egységes játékvezetés került terítékre, másrészt ja­vaslatokat kértek, hogy ha a játékvezetőkön múlna, mi­iyen szabálymódosításokat ve­zetnének be. Ez utóbbi azért érdekes külön sen. mert ha­sonló felhívásra már a mexi­kói olimpia alatt is sor ke­rült, s épp ennek nyomán ve­zették be a kapusoknál az úgynevezett négylépéses sza­bályt. Különösen sok szó esett ez utóbbiról: valószínű­nek látszik, hogy elfogadnak olyan szabályt, mely szerint a kapus a négy lépést köteles egyfolytában megtenni, köz­ben nem guríthatja például előre a labdát. Tanácskoztunk továbbá a szabadrúgásoknál a kilenc méter, illetve ahogy a szabályok pontosan előírják a tíz yard kiméréséről, vala­mint arról, hogy leshelyzetnél a játékvezetőnek a labda el- rúgásának pillanatában kell-e sípolnia, vagy helyesebb-e. ha megvárja, melyik játékos­hoz kerül a labda. Igen érde­kes szervezetben — nyelvcso­portonként — tárgyaltuk meg a délelőtti plenáris előadáso­kat. Volt német, angol, fran­cia és olasz szekció, — mi a németben és az angolban vet­tünk részt, — melynek vezetői olyan kiválóságok voltak, mint Schullenburg, Finney. Ma- chin (az első Milan—Estu- diantes világkupa mérkőzés játékvezetője) és Lo Bello. Programon kívül előadásokat tartott Sir Stanley Rous, a FIFA elnöke, Matt Rusby, a Manchester United menedzse­re, Helmut Schön, az NSZK szövetségi kapitánya és dr. Franchi. az olasz labdarúgó szövetség elnöke. — Milyen vélemény ala­kult ki az egyre inkább el­harapódzó durva játékról? — A tanácskozás az emlé­kezetes második világkupa­döntő után folyt le. A részt­vevők többsége látta tévén a mérkőzést, elítélte az ottani jeleneteket, tíe az általános vélemény mégis az volt, hogy igenis szükség van kemény­ségre, ezt azonban nem sza­bad összetéveszteni a durva­sággal, a „kisasszonyfutball” kora lejárt. Különös erővel képviselték ezt az álláspontot az angolszászok, a németek, a szovjetek és a skandinávok. Nálunk is ehhez kell alkal­mazkodni. A már említett négylépése- sen kívül várható-e lényeges szabálymódosítás ? — Egy időben erről sokat beszéltek. A leghatározottab­ban állíthatom: nem. A játék szabályai alapvetően helye­sek, nem szabálymódosítások­ra van szükség, hanem jó já­tékra. Ha lesz jó játék, lesz közönség is. — Lesz-e folytatása a ta­nácskozásnak ? — Remélhetően igen. A résztvevők azt az óhajukat fe­jezték ki, hogy lehetőleg há­romévenként találkozzanak, de ne csak kongresszusi te­remben, mint ezúttal, hanem a pályán gyakorlati bemuta­tókon és lássanak szakfilme­ket is. Lesz folytatás nálunk is. A napokban beszámoltam a tapasztalatokról a JT előtt. A többi az oktatási bizottság dolga. Jöhet a tél, jöhet a fagy, — nem számít! Téli építkezésnél nélkü­lözhetetlen a FAGYVÉDŐ nadpalló Nagy tételben is szállítja a VESZPRÉMI TÜZÉP VÁLLALAT miPüfMi Megrendelhető: Tüzép, Veszprém, Szabadság tér 15. Tel..: 124—10 és Nádgazdasági Vállalat. Keszthely. Georgikon u. 3 Tel.; 3212. 46. heti eredménye 1. SZMTE—Várpalota 1:0 1 2. G.MA VAG—Szf. MÁV 0:0 x 3. Spartacus—Békéscs. 1:0 1 4. MVSC—Pécsi Bányász 2:2 x 5. Ózd—Előre 1:0 1 6. Bocskai SE—DVSC 1:3 2 7. MGM—Jászberény 2:2 x 8. Gyula—Pénzügyőr 0:2 2 9. MezŐkov.—Budafok 0:4 2 10. Kisterenye—KKFSE 2:3 2 ll. Brescia—Bologna 1:1 x 12. Lanerossi—Inter. 1:1 x 13. Palermo—Lazio m x + 1 14. Pécsi Ércb.-MÁV DAC 1:2 2 13 találatot 10 fogadó ért el, nyereményük szelvényenként l'iljf forint. 13 plusz í találata i fogadénak volt, szelvényenként: nyeremény a jutalommal együtt 144 320 fo­rint 12 találatos szelvények száma 370 darab, szelvényenkinti nye­remény 912 forint. 11 találatra 76 forintot, 10 ta­lálatra 20 forintot fizetnek. Értesítjük a megye intéz­ményeit, vállalatait, üzemeit, hogy a VEZETÉS „VÁLLALAT SZERVEZÉS” című időszakos (negyedéven­ként megjelenő) szaklap 1970. évben is rendelkezé­sükre áll. A szaklap — az ipar, a közgazdaság, — az üzem, a vállalat, az ügyvitelszervezés-gépe* sites, — a gépi adatfeldolgozás, — hálós tervezés, progra­mozás, — műszaki-gazdasági-mate- matika, számítástechni­ka, — az elektronika, — a vezetés elmélet és gyakorlat legújabb eredményeinek és ezek összefüggéseinek komp­lex bemutatásával segíti az állami, a szövetkezeti, a ta­nácsi iparban dogozó szak­embereket az új gazdaság- irányítási rendszer követel­ményeinek megfelelő szerve­zési és vezetési koncepciók kialakításában. Az érdeklődő szakemberek a szaklapot 1970. évre a POSTA KÖZPONTI HÍRLAP IRODÁNÁL (Budapest V., JÓZSEF NÁ­DOR TÉR 1. SZÁM ALATT), vagy bármelyik postahivatal­nál fizethetik elő. Előfizetési díj: fél évre: 90 Ft egy évre: 180 Ft (x) Bruckner József j Tekintse meg az Esztergomi Kályhagyár és a* Iparcikk Kiskereskedelmi Vállalat közös kiállítását Esztergom, Mártírok u. 3. sz. Azonnal megvásárolható vegyestüzelésű, hordozható cserépkályha 3 soros 1110 Ft — 4 soros 3030 Ft „TERMO 5000” olajtüzelésű Fogy. ár; 3370 Ft Esztergomi Vasboltban! „UNIVERZÁLIS” olaj-széti-fatüzelésű káyhára előjegyzést felveszünk. t Irányár 3500 Ft.