Emlékkönyv a Kolozsvári Magyar Királyi Ferencz József Tudományegyetem és különösen ennek orvosi és természettudományi intézetei részére (Kolozsvár, 1903)

A kolozsvári Ferencz József Tudományegyetem 1903-ban - III. Az Orvosi Kar intézetei - 4. Az egyetemi klinikák és a Karolina országos kórház - Dr. Lechner Károly: Ideg- és elmegyógyászati klinika

IDEG- ÉS ELMEGYÓGYÁSZATI KLINIKA 385 előrement tapasztalatokra, a klinika befogadási képessége legalább is 150 elmebajos- és 30 idegbajos egyénre volt előirányozandó. Az elmebajosok tömeges jelentkezése folytán azonban még ez a szám is elégtelennek bizonyult, úgy hogy 1903-ban — a helyiségek gaz­daságosabb kiaknázásával — az ágyak számát 50-nel meg kellett szaporítani. Jelenleg a klinika telepén épült 10 épületben 230 ágy van, és pedig 200 ágy az elmebajosok és 30 ágy az ideg-, illetve kedély­bajosok számára. Ezek közül 10 első-osztályú, 24 másod-osztályú és 196 harmadosztályú ellátás szerint helyezhető el. Beépítve lett 3720[H-méter terület. Az építés költségei a beren­dezéssel együtt kerekszámokban 1.250,000 koronára rúgtak. Került tehát egy-egy ágy 5.434'78 koronába, minden beépített négyszögméter pedig 336'02 koronába. A megvásárolt 5 telek ára 150,000 ko­rona volt. A tervezésnél és az építkezésnél úgy az oktatás igényei, mint az elmegyógyászat legújabb elvei egyaránt figyelemben részesültek. Az oktatás czéljai a főépületben s annak berendezésében, a betegek érdekei a többi épületcsoportokban s az azokat környékező ker­tekben találtak kielégítést. (1. ábra). Valamennyi épület, villaszerű formájával, zöld tetejével, fehér falával, nyerstégla ékítményeivel, úg3^szintén az őket környékező parkozott, virágos kertek és azok kerítései oly modorban létesültek, hogy derült, barátságos, lakályos, az elzártság látszatát is kerülő külsejükkel, és minél nagyobb szabadságot biztosító belső beren­dezésükkel kellemes benyomást gyakoroljanak nemcsak a benlakóra, hanem a kívül álló szemlélőre is. A nyitottság, a mely a nagy- közönségnek a klinika kerti munkálataiba betekintést enged, hivatva van bizalmat gerjeszteni az intézet iránt és lerontani a hasonló elmegyógyító intézetek iránt még mindig fönnálló balvéleményeket. Másfelől a benlakóban is megöli a fogság érzését, megadja a szabad mozgás s kellemes foglalkozás feltételeit, fölébreszti a szana­tóriumban való tartózkodás tudatát és ezzel elnyomja a gyógyulást hátráltató elégedetlenséget. A főépület (2., 3., 4. és 5. ábra) az oktatás, a kutatás és az igazgatás helyiségeit foglalja magában. Egyedül ez nyílik az utczára, a többi valamennyi épület vasrácsos kerítés mögött, a kertek között helyezkedik el. Az emeleten vannak a tanterem, a laboratóriumok, a könyvtár, a tanár helyiségei és a második tanársegéd lakása. 25 Emlékkönyv.

Next

/
Oldalképek
Tartalom